Rynek domen

Biznes zaczyna się od domeny.


ICANN „zignorował” 3 tys. głosów przeciwko zniesieniu limitu na podwyżki cen adresów .org

ICANN „zignorował” 3 tys. głosów przeciwko zniesieniu limitu na podwyżki cen adresów .org

ICANN odrzucił apelację zgłoszoną przez Namecheap w sprawie zniesienia limitu podwyżek na adresy z końcówką .org. Rejestrator zarzuca Korporacji Internetowej zignorowanie głosów sprzeciwu ze strony 3 tys. osób i organizacji.

W lipcu br. spółka Namecheap wraz z organizacją Electronic Frontier Foundation zgłosiła do ICANN tzw. Request for Reconsideration (RfR) w sprawie usunięcia limitu na podwyżki cen adresów .org. Wnioskodawcy domagali się przywrócenia ograniczenia możliwości podnoszenia stawek rejestracyjnych do poziomu 10 proc. rocznie. RfR został jednak odrzucony. Decyzja zapadła już po sprzedaży PIR (rejestr .org) funduszowi Ethos Capital. Namecheap oskarżył ICANN o zignorowanie głosu 3 tys. osób i organizacji – bo tyle podmiotów zgłosiło krytyczne komentarze dotyczące decyzji ICANN.

Korporacja Internetowa nie przejęła się zbytnio tym zarzutem. Zgodnie z jej stanowiskiem, „wartości wyznawane przez ICANN nie wymagają stosowania się do każdego życzenia lub żądania sformułowanego w komentarzach publicznych lub za pośrednictwem innych kanałów komunikacyjnych”. Korporacja tłumaczy likwidację limitów na podwyżki stawek w rejestrze .org m.in. potrzebą promowania współzawodnictwa na rynku rejestracyjnym i równego traktowania operatorów rejestrów.

Oskarżenia o konflikt interesów i „ustawioną” transakcję próbuje studzić również nowy właściciel PIR. Zgodnie z oświadczeniem wydanym przez Ethos Capital fundusz po raz pierwszy zgłosił się do Internet Society (były właściciel PIR – przyp. red.) we wrześniu 2019 r. Wówczas rejestr nie był przeznaczony na sprzedaż, mimo że limity na podwyżki stawek rejestracyjnych już zostały zniesione. Usunięcie tych ograniczeń wcześniej tego roku „nie było ograniczone do .org i w żaden sposób nie było motywowane przez chęć sprzedania PIR” – twierdzi Epic. Jednocześnie fundusz zapewnia, że zamierza utrzymać dotychczasową praktykę podnoszenia stawek rejestracyjnych o 10 proc. rocznie.

Spore kontrowersje w związku z „prywatyzacją” rejestru .org budzi fakt, że w działalność Epic w charakterze „doradcy” zaangażowany jest Fadi Chehade, który w latach 2012–2015 pełnił funkcję dyrektora wykonawczego ICANN.

Tagi: , , , , , , ,

Tutaj możesz komentować