Rynek domen

Biznes zaczyna się od domeny.


Ethos Capital za rejestr domeny .org zapłacił 1,135 miliarda dolarów

Ethos Capital za rejestr domeny .org zapłacił 1,135 miliarda dolarów

Kwota została ujawniona przez Internet Society (ISOC), organizację non-profit, która dotychczas zarządzała rejestrem .org. Zdaniem komentatorów, gdyby domena została sprzedana w trybie przetargu, wartość transakcji byłaby znacznie wyższa.

Informacja dotycząca kwoty sprzedaży została podana podczas webinaru zorganizowanego przez ISOC. Dalszy bieg nadali jej uczestnicy wydarzenia w postach na Twitterze.

Zdaniem Andrew Allemana z DomainNameWire.com była to rozsądna inwestycja ze strony funduszu Ethos Capital i związanego z nim Fadi’ego Chehade, byłego CEO ICANN. Gdyby rejestr Public Interest Registry (PIR), zarządzający domeną .org, został sprzedany w trybie konkurencyjnym, cena byłaby znacznie wyższa. Jednocześnie na transakcji, zdaniem Allemana, zyskało również ISOC. Instytucja ma otrzymywać w transzach ponad 50 milionów rocznie, co zapewni jej stabilne funkcjonowanie – bez obaw o przyszłość rejestru.

Aktualna hurtowa stawka za nazwy z końcówką .org wynosi 9,93 dolara, co przy obecnej liczbie utrzymywanych adresów przekłada się na obroty w wysokości ok. 100 milionów USD rocznie. Koszty działalności wynoszą ok 25 milionów dolarów, ale można je znacząco obniżyć. Jeśli dodatkowo Ethos zwiększy stawki za utrzymanie adresów .org dwukrotnie, straci niewielu abonentów, a jednocześnie zdoła podnieść przychody do niemal 200 milionów dolarów rocznie.

Do podwyżki niewątpliwie dojdzie, jednak najprawdopodobniej nie będzie ona tak radykalna. Tak czy owak były szef ICANN wszedł w posiadanie kury znoszącej złote jajka – i to krótko po tym, jak ICANN zniósł ograniczenia na podwyżkę stawek za utrzymanie adresów .org. Nic dziwnego, że sprawa budzi mnóstwo kontrowersji, o czym informowaliśmy w niedawnym tekście.

Tagi: , , , , ,

Tutaj możesz komentować