Rynek domen

Biznes zaczyna się od domeny.


8 domen premium kupionych w ostatnim roku przez firmy z branży crypto

8 domen premium kupionych w ostatnim roku przez firmy z branży crypto

W ostatnich latach branżę domen napędzał rynek chiński, dziś swój udział w jej „rozkręcaniu” ma również branża kryptowalutowa. Okazuje się, że startupy rozwijające technologię blockchain chętnie kupują domeny premium.

Na forum NamePros pojawiło się ciekawe zestawienie dotyczące domen premium zakupionych w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy przez przez firmy działające w branży kryptowalut i blockchaina. Choć szczegóły dotyczące cen nie są znane, to jednak jest praktycznie pewne, że łączna wartość tych transakcji wynosi co najmniej kilka milionów dolarów. Przedmiotem sprzedaży były bowiem keywordy z najwyższej półki.

Ledger.com

O tej transakcji pisaliśmy w czerwcu. Domenę kupił francuski startup produkujący portfele sprzętowe dla kryptowalut. Poprzednim abonentem nazwy była notowana na nowojorskiej giełdzie spółka New Media Investment Group. Przy tej „konfiguracji” wątpliwe, by cena była niższa niż pół miliona dolarów. Z dużym prawdopodobieństwem stawka osiągnęła wartość nawet siedmiocyfrową.

Vest.com

To dość tajemnicza transakcja. Niewiele jest przecieków na jej temat, a z informacji pod tym adresem trudno wydedukować coś więcej. Wiadomo jedynie, że domena ma posłużyć przedsięwzięciu umożliwiającemu zarabianie na inwestycjach w Ethereum, drugą największą kryptowalutę.

Swarm.com

Według Crunchbase, Swarm oferuje narzędzia oparte na blockchainie dla sektora private equity. Technologia pozwala podobno na „demokratyzację” procesu inwestycyjnego. Podczas ICO w październiku zeszłego roku firma zebrała od inwestorów 5,5 miliona dolarów. Cena domeny wyniosła prawdopodobnie kilkaset tysięcy dolarów.

Harbor.com

Ta założona w 2017 r. spółka zajmuje się restrukturyzacją obligacji przy pomocy technologii blockchain. Podczas dwóch rund finansowania udało jej się zebrać 38 milionów dolarów. Jednym z jej pierwszych nabytków była właśnie domena Harbor.com, wcześniej należąca do Internet Real Estate Ltd. Keyword, oznaczający przystań, jest bez wątpienia bardzo wartościowy, stawka mogła więc zbliżyć się do miliona dolarów lub nawet przekroczyć tę sumę.

Yellow.com

To również świetna nazwa, znakomicie brzmiąca jako brand – i również domena z portfolio Internet Real Estate Ltd. Spółka kupiła ją w zeszłym roku od inwestora Andy Bootha i miesiąc później sprzedała funduszowi kapitałowemu oraz inkubatorowi projektów blockchainowych o nazwie Yellow Corporation.

Proof.com

To także znakomity keyword (ang. dowód), zahaczający o istotę technologii blockchain, która lansowana jest jako „trustless”, czyli niewymagająca zaufania – bo to, co zapisane na łańcuchu bloków, jest pewne jak w banku, a nawet bardziej. Niewiele wiadomo na temat nabywcy. Wystarczy jednak wiedzieć, kim jest sprzedający, by nie mieć wątpliwości, że nazwa nie została sprzedana tanio. To Francois Carillo, właściciel Domaining.com, najpopularniejszego agregatora wiadomości domenowych.

Figure.com

To startup, który powstał w tym roku i zebrał 100 milionów dolarów finansowania od inwestorów. Spółka wprowadza technologię blockchain na rynek nieruchomości, co pachnie kolejnymi setkami milionów. Cena transakcji nie jest znana, ale prawdopodobnie oscyluje w okolicach miliona dolarów.

Eco.com

To być może najlepszy keyword z wszystkich powyższych. Gdyby zmienił właściciela za mniej niż milion dolarów, stanowiłoby to poważne niedoszacowanie jego wartości przez sprzedającego. Założona w tym roku spółka Eco jest globalną platformą kryptowalutową. Jej twórcą jest Garrett Camp, współzałożyciel Ubera. Adres, biorąc pod uwagę rosnącą popularność tematyki ekologicznej, może jedynie zyskiwać na wartości. Ze względu na pozytywne, środowiskowe skojarzenia nadaje się też na brand dla przedsięwzięć z rozmaitych dziedzin

Tagi: , , ,

Tutaj możesz komentować