Rynek domen

Biznes zaczyna się od domeny.


W 2016 padł rekord pod względem liczby sporów domenowych

W 2016 padł rekord pod względem liczby sporów domenowych

To już oficjalne wieści: ubiegły rok okazał się rekordowy pod względem liczby wszczętych sporów domenowych. Trend wzrostowy był widoczny już w jesieni, ostateczny wynik potwierdziły dane WIPO.

O tym, że zanosi się na rekordową ilość arbitraży przeprowadzonych w skali roku informowaliśmy jeszcze w październiku. To przewidywanie wynikało z dynamiki przyrostu liczby postępowań UDRP przeprowadzonych pod patronatem Światowej Organizacji Własności Intelektualnej (WIPO). Wówczas było ich już 2395, a trend wskazywał, że do końca roku może ich być 3011 – o ponad sto więcej niż w rekordowym pod tym względem 2012 r.

Tak przynajmniej wynikało z kalkulacji Douga Isenberga z kancelarii GigaLaw. Prognoza okazała się stosunkowo trafna. Według danych WIPO w 2016 r. przeprowadzono o 25 arbitraży więcej niż wynikało z przywołanego przewidywania, czyli 3036.

wipospory

Oczywiście liczba sporów domenowych przeprowadzona na całym świecie była znacznie większa. Statystyki dotyczą tylko postępowań w trybie UDRP przeprowadzonych przez ekspertów WIPO – jedynego dostawcę usług UDRP, który publikuje dane na temat arbitraży na bieżąco (np. polski sąd arbitrażowy zamieszcza informacje o rozstrzygniętych sporach z dużym opóźnieniem).

Dane WIPO za zeszły rok wskazują na 10-proc. wzrost liczby arbitraży w stosunku do 2015 r. Poprzedni rekord padł w 2012 r. i od tego czasu, po spadku w 2013 r., liczba postępowań wciąż rośnie. Jeszcze bardziej wzrosła liczba adresów rozpatrywanych w ramach postępowań – aż o 23 proc. rok do roku, do 5368. Jednak ten wynik nie jest już rekordowy. Pod tym względem „najobfitszy” był rok 2013, gdy w ramach UDRP rozstrzygnięty został los 6191 adresów internetowych.

domenywipospory

Jako przyczyny wzrostu liczby postępowań UDRP wskazuje się szereg czynników, m.in. wzrost liczby dostępnych końcówek domenowych, a co za tym idzie nazw, nowe taktyki cybersquatterów oraz rosnącą dostępność internetu w różnych częściach świata, m.in. w krajach rozwijających się.

Tagi: , , ,

Tutaj możesz komentować