Rynek domen

Biznes zaczyna się od domeny.


WIPO publikuje dane na temat arbitrażów domen w 2014 r.

WIPO publikuje dane na temat arbitrażów domen w 2014 r.

Światowa Organizacja Własności Intelektualnej (WIPO) opublikowała dane na temat sporów domenowych, w których pośredniczyła w zeszłym roku. Wśród branż, w których doszło do największej liczby arbitraży, króluje handel.

Organizacja WIPO rozstrzyga spory domenowe według procedury UDRP (Uniform Domain Name Dispute) od 1999 r. Dotychczas rozpatrzyła ponad 30 tys. wniosków o arbitraż dotyczących łącznie 58 tys. adresów www. W zeszłym roku WIPO odnotowała dwuprocentowy wzrost liczby wniosków o UDRP. Wpłynęło ich łącznie 2634 i obejmowały one 5591 domen, które, zdaniem powodów, naruszały zarejestrowane znaki towarowe.

Głównej przyczyny wzrostu liczby sporów domenowych WIPO upatruje w programie nTLD i radykalnym zwiększeniu się liczby końcówek dostępnych do nieograniczonej rejestracji. W zeszłym roku odsetek sporów związanych z nTLD wyniósł 3,9 proc., a odsetek sporów związanych z nazwami w rozszerzeniu .com – 65,2 proc., co oznacza spadek o 1,2 proc. w porównaniu do roku 2013.

Strony arbitrażów prowadzonych przez WIPO pochodziły ze 108 krajów. Najwięcej zgłoszeń odnotowano z USA. Było ich 849. Na drugim miejscu znalazła się Francja (325), na trzecim Wielka Brytania (188), a Niemcy, druga potęga ccTLD na świecie, na czwartym (183). Jednocześnie Stany Zjednoczone były krajem, w przypadku którego odnotowano największy przyrost liczby wniosków o wszczęcie UDRP (14,3 proc.).

Wśród branż, których dotyczyły spory domenowe, przodował handel – z tą dziedziną związanych było 13 proc. sporów (217). 11 proc. (184) postępowań arbitrażowych dotyczyło bankowości i finansów, 10,3 proc. (172) mody, 7 proc. (117) internetu i IT, a 6,3 proc. (105) przemysłu ciężkiego i maszynowego. Z kolei największym „klientem” WIPO okazał się koncern Phillip Morris odpowiedzialny za złożenie 81 wniosków. Za nim plasują się ex aequo Banco Bradesco i Swarovski – obie marki wnioskowały o 46 arbitraży.

Postępowania prowadzone były przez 297 arbitrów z 43 krajów w 16 językach. Zasady rozstrzygania sporów przed panelistami WIPO można znaleźć na stronie http://www.wipo.int/amc/en/rules. WIPO oferuje również usługi ADR (alternative dispute resolution) – uproszczonej, krótszej i tańszej wersji UDRP.

Wipo arbitraze-page-001

Tagi: , , , , , , ,

Tutaj możesz komentować