Rynek domen

Biznes zaczyna się od domeny.


Rok 2016 może być rekordowy pod względem liczby sporów domenowych

Rok 2016 może być rekordowy pod względem liczby sporów domenowych

W bieżącym roku prawdopodobnie padnie rekord pod względem liczby sporów domenowych. Tak wynika ze statystyk Światowej Organizacji Własności Intelektualnej (WIPO), która organizuje arbitraże dotyczące końcówek globalnych.

Jak wynika z danych dostępnych na stronie WIPO, liczba sporów domenowych zgłoszonych do tej instytucji w bieżącym roku wynosi już 2395. To o niespełna 400 mniej niż w całym 2015 r., a przecież mamy dopiero październik. Szansa, że w ciągu najbliższych dwóch i pół miesięcy liczba arbitraży przekroczy wynik z zeszłego roku, jest więc spora. Przy obecnej dynamice wzrostu liczby sporów można przyjąć, że pobity zostanie również dotychczasowy rekord z 2012 r., w którym liczba wytoczonych spraw wyniosła 2884. Doug Isenberg z kancelarii GigaLaw wyliczył na podstawie aktualnej dynamiki wzrostu arbitraży, że ich liczba na koniec bieżącego roku może wynieść 3011. A oto infografika ilustrująca rozkład liczby sporów toczonych przed WIPO w w ciągu ostatnich 17 lat.

arbitrazewipo

Wzrost liczby sporów ma niewątpliwy związek z programem nowych domen i dostępnością bardzo dużej liczby nowych końcówek. Stwarza ona nowe możliwości dla cybersquatterów i rozmaitych oszustów, podszywających się pod cudze brandy w celu np. wyłudzenia danych. Jednak jest również inny czynnik sprzyjający wzrostowi liczby arbitraży. Firmy coraz bardziej zabiegają o ochronę własnego wizerunku w sieci. Czasem robią to z przezorności, zdarza się jednak, że ich działania sprawiają wrażenie nieco zbyt „usilnych”. Tego typu przedsięwzięciom sprzyjają zapewne kancelarie prawne, które w działalności antycybersquatterskiej znalazły dla siebie intratną niszę. Wielokrotnie skutkuje to sytuacjami określanymi mianem reverse domain name hijacking (RDNH), czyli próbami nieuprawnionego przejęcia adresu www pod pozorem ochrony brandu. Z orzecznictwem w tego typu kwestiach bywa różnie. Domainerzy często skarżą się, że wyroki arbitrów są niesprawiedliwe – często nie uwzględniają interesów abonentów i zbyt łagodnie traktują „porywaczy” domen.

Należy podkreślić, że WIPO nie jest jedyną instytucją rozstrzygającą spory domenowe. Dla domen krajowych właściwymi instytucjami są lokalne sądy arbitrażowe. W przypadku końcówki .pl jest to Sąd Polubowny ds. Domen Internetowych przy Polskiej Izbie Informatyki i Telekomunikacji. Sprawy domenowe w trybie UDRP, czyli zatwierdzonym przez ICANN standardzie rozstrzygania sporów domenowych, rozpatrywane są przed akredytowanymi sądami międzynarodowymi. Najbliższy tego typu sąd – Czech Arbitration Court – znajduje się w Pradze. W 2008 r. na mocy decyzji ICANN instytucja ta stała się czwartym międzynarodowym dostawcą usług UDRP. Czeski sąd arbitrażowy obsługuje również spory dotyczące adresów w rozszerzeniu .eu.

Tagi: , , , , , ,

Tutaj możesz komentować