Rynek domen

Biznes zaczyna się od domeny.


Szok! Chińczycy „kolonizują” .com. GoDaddy zdeklasowany na liście registrarów

Szok! Chińczycy „kolonizują” .com. GoDaddy zdeklasowany na liście registrarów

Serwis DomainNameWire.com opublikował statystyki rejestracji nazw w domenie .com, udostępnione przez ICANN. Na liście największych registrarów prym dzierżą chińskie firmy.

Firma GoDaddy, największy (?) rejestrator domen na świecie, spadła z pierwszej pozycji registrarów nazw w domenie .com. Tak wynika z rankingu opublikowanego przez serwis DomainNameWire.com na podstawie danych uzyskanych z ICANN.

Statystyki dotyczą listopada zeszłego roku. Wynika z nich, że najwięcej nazw w największym na świecie rozszerzeniu .com zarejestrowała dla swoich klientów chińska firma eName.com. Jej wynik – 1 060 158 adresów – jest o ponad jedną piątą wyższy od wyniku GoDaddy.com, który w listopadzie zarejestrował 859 815 adresów .com.

To jednak nie wszystko, jeśli chodzi o wzrost udziałów Chińczyków w „dotcomie”. Na kolejnych miejscach rankingu registrarów znajdują się dwie inne chińskie spółki: HiChina z wynikiem 658 815 domen .com zarejestrowanych w listopadzie i HangZhou AiMing Network Co, która zarejestrowała 475 895 adresów.

Jeszcze niespełna rok temu w rankingu registrarów .com niepodzielnie rządził GoDaddy.com, a Chińczycy byli „reprezentowani” tylko przed jedną spółkę. Wystarczyło siedem miesięcy (licząc od kwietnia do listopada), by Amerykanie stracili „władzę” nad „dotcomem” na rzecz biznesu z Państwa Środka.

To kolejny w ostatnim czasie sygnał brawurowej ekspansji chińskiego kapitału na rynku domen. Niedawno informowaliśmy, że chińska końcówka krajowa .cn „prześcignęła” największą dotychczas ccTLD, czyli niemiecką domenę .de. Ciekawe, jakie niespodzianki w tej materii przyniosą kolejne miesiące…

Tagi: , , , , ,

Tutaj możesz komentować