Rynek domen

Biznes zaczyna się od domeny.

Chińczycy coraz silniejsi na rynku .com

Chińczycy coraz silniejsi na rynku .com

Chiński registrar HiChina znalazł się na trzecim miejscu pod względem liczby transferów przychodzących nazw w domenie .com – wynika ze statystyk udostępnionych przez ICANN. Firma zajmuje również trzecie miejsce pod względem liczby nowych rejestracji adresów .com.

ICANN udostępnił dane dotyczące rejestracji nazw w domenie .com w sierpniu tego roku. Andrew Alleman z serwisu DomainNameWire.com przeanalizował te statystyki i opublikował czołówkę wyników w najważniejszych kategoriach.

Pod względem największej liczby nowych rejestracji standardowo prowadzi amerykańska spółka GoDaddy, za pośrednictwem której w sierpniu zarejestrowano niemal 900 tys. nowych adresów .com. Na drugim miejscu znalazła się firma eNom, a na trzecim chiński rejestrator HiChina z wynikiem 146,5 tys. nazw.

Chińczycy wypadli bardzo dobrze również pod względem transferów. W sierpniu firma HiChina „przygarnęła” 6295 domen od innych registrarów, co uplasowało ją na trzecim miejscu stawki. Dane te dotyczą transferów netto – po uwzględnieniu transferów wychodzących.

Oczko wyżej w tej kategorii znalazła się należąca do Franka Schillinga firma Uniregistry, będąca zarówno rejestrem nTLD, jak i rejestratorem domen. Wygląda na to, że ostatnie decyzje biznesowe Schillinga i jego „przeprowadzka” z rynku wtórnego na rynek wtórny okazały się owocne.

Z kolei dobry wynik HiChina to nie efekt popularyzacji tej marki na Zachodzie, ale boomu na domeny .com w samych Chinach. Niestety niebawem może on zostać zahamowany wskutek restrykcyjnej polityki chińskich władz.

Otóż chiński rząd zadecydował o wprowadzeniu nowych zasad dotyczących rejestracji adresów .com i .net, które wejdą w życie 1 marca przyszłego roku. Zgodnie z nowymi regulacjami, registrarzy będą musieli zweryfikować autentyczność danych osobowych swoich klientów każdorazowo w przypadku rejestracji, transferu oraz przedłużenia nazw. Ta uciążliwa formalność może obniżyć wskaźniki przyrostu adresów .com w Państwie Środka.

Tagi: , , , , ,

Tutaj możesz komentować