Rynek domen

Biznes zaczyna się od domeny.

Chińczycy prześcignęli Niemców. Jest już więcej adresów .cn niż .de!

Chińczycy prześcignęli Niemców. Jest już więcej adresów .cn niż .de!

Chiński rynek domen rozwija się w szalonym tempie. Największa dotychczas końcówka krajowa, niemiecka domena .de, została „zdetronizowana” przez chińskie rozszerzenie .cn.

Portal Xinhuanet.com poinformował, że w chińskim rozszerzeniu krajowym zarejestrowanych jest już 16,4 miliona nazw. Według danych operatora końcówki .cn, dokładna liczba adresów zarejestrowanych w tej domenie na koniec grudnia 2015 r. wyniosła 16 363 594.

cnkoniecgrudnia

To gigantyczny skok w porównaniu do końca listopada, kiedy liczba ta wyniosła 14 991 015. Wówczas w domenie .de zarejestrowanych było 16 019 419 nazw.

Według ostatnich wyników rejestru Denic, domena .de rośnie w tempie nie tyle wolniejszym, ile… ujemnym. Na początku stycznia liczba adresów z niemiecką końcówką krajową spadła do 16 009 814. W efekcie Chińczycy stali się liderami rynku pierwotnego w segmencie ccTLD. (Teoretycznie w tej kategorii „jedynką” jest końcówka .tk, jednak jest to „darmówka”, która w praktyce nie posiada statusu domeny krajowej – dlatego z powodzeniem można ją pominąć w omawianym kontekście.)
denic

Jak pokazują statystyki CNNIC, zdecydowana większość adresów .cn – 11,7 miliona nazw – zarejestrowana jest bezpośrednio w TLD. Drugim najpopularniejszym rozszerzeniem bazującym na .cn, jest końcówka .com.cn, w której utrzymywanych jest 2,4 miliona nazw. Popularność tej subdomeny wynika zapewne z „poważania”, jakim Chińczycy darzą domenę .com – w tym przypadku pełniącą funkcję domeny drugiego poziomu. Na trzecim miejscu znajduje się subdomena .adm.cn. Jest ona o tyle ciekawa, że w rozszerzeniach używanych na zachodzie człon „.adm” nie jest stosowany. Dopiero za tą subdomeną plasuje się rozszerzenie .net.cn.

Dane CNNIC i Denic pokazują, że Chiny są potęgą nie tylko na rynku wtórnym, ale również pierwotnym. Pytanie tylko, jak duży jest potencjał rozwojowy tego kraju. Z populacją przekraczającą miliard mieszkańców i szybko rozwijającą się gospodarką oraz coraz większą powszechnością internetu wynik 16 milionów adresów .cn może być dopiero przedsmakiem domenowego boomu w Państwie Środka.

Tagi: , , , , ,

Komentarz ( 1 )

Czym możesz się podzielić?

  1. Rokoko 24 lutego 2016 Odpowiedz

    Biorąc pod uwagę ilość mieszkańców to było do przewidzenia. Chiny, liczba ludności w 2013 roku: 1.357.000.000 ludzi. Niemcy w 2014 tylko 81.000.000 więc ponad 16 razy mniejsza niż w Chinach. Spodziewać się można tylko wzrostu. Pozdrawiam

Tutaj możesz komentować