Rynek domen

Biznes zaczyna się od domeny.


Pandemia nie pomogła EURid. Końcówka .eu w drugim kwartale straciła prawie 17 tys. nazw

Pandemia nie pomogła EURid. Końcówka .eu w drugim kwartale straciła prawie 17 tys. nazw

EURid ogłosił raport za drugi kwartał 2020 r. Z przedstawionych danych wynika, że w ciągu trzech miesięcy rejestr stracił 16 907 nazw. Według rejestru to rezultat Brexitu i „odcięcia” Brytyjczyków od domen .eu.

W czasie nasilenia pandemii wiele rejestrów informowało o dobrych lub nawet zaskakująco dobrych rezultatach. Wśród „wygranych” byli zarówno operatorzy gTLD, jak i rejestry ccTLD.

Rejestracyjna zwyżka wynikała prawdopodobnie z faktu, że wiele osób podczas lockdownu spędzało więcej czasu przed komputerami. Dodatkowo wizja nadchodzącego kryzysu gospodarczego skłoniła wielu internautów do poszukiwania pomysłów na zarobek online.

Ten mechanizm nie zadziałał jednak wszędzie. Według danych zaprezentowanych przez rejestr .eu drugi kwartał tego roku okazał się bardzo słaby dla eurodomeny. Na koniec czerwca stan liczbowy w rejestrze wynosił 3 606 143, podczas gdy na koniec marca br. – 3 623 050. Ze strefy .eu ubyło więc 16 907 nazw.

Z drugiej strony EURid odnotował świetny wskaźnik przedłużeń, który wyniósł aż 83,9 proc. – to jeden z najlepszych wyników w historii tego rejestru.

Fakt, że EURid nie skorzystał na efekcie pandemii, wydaje się stosunkowo łatwy do wytłumaczenia. Końcówka .eu reprezentuje duży region i w praktyce korzystają z niej duże firmy prowadzące działalność na międzynarodową skalę.

Większość „pandemicznych” rejestracji to efekt migracji drobnych przedsiębiorców a nawet freelancerów do sieci. To grupa, która potrzebuje raczej domen krajowych lub generycznych, w tym branżowych. Z tego punktu widzenia .eu ma znikomą wartość.

Łącznie w ciągu Q2 2020 zarejestrowano 163 277 adresów z końcówką .eu. Najszybszym wzrostem „eurodomena” cieszyła się w Słowenii, gdzie kwartalna dynamika wyniosła 4,8 proc. Na drugim miejscu znalazła się Łotwa (3,8 proc.), na trzecim Rumunia (3 proc.).

Pod względem liczby rejestracji nazw z końcówką .eu Polska znajduje się na piątym miejscu.

W raporcie EURid można również znaleźć zestawienie dziesięciu największych ccTLD przygotowane na podstawie danych CENTR. Polska końcówka krajowa znalazła się w nim na ostatnim miejscu, tuż za kanadyjską domeną .ca

Tagi: , ,

Tutaj możesz komentować