Rynek domen

Biznes zaczyna się od domeny.


W drugim kwartale 2015 r. w internecie przybyło 2 miliony domen – wynika z raportu Verisign

W drugim kwartale 2015 r. w internecie przybyło 2 miliony domen – wynika z raportu Verisign

Verisign opublikował kwartalne podsumowanie na temat wyników na rynku pierwotnym domen. Według danych Domain Name Industry Brief, w drugim kwartale bieżącego roku liczba adresów internetowych zwiększyła się o 2 miliony, osiągając 296 milionów.

Liczba adresów z końcówkami ccTLD wyniosła 138 milionów, co przekłada się na wzrost o 0,8 proc. kwartał do kwartału i o 8,2 proc. w ujęciu rocznym. Z kolei łączna liczba adresów w rozszerzeniach .com i .net wyniosła 133,5 miliona – o 3,1 proc. więcej niż na koniec analogicznego okresu zeszłego roku. 30 czerwca 2015 r. w rejestrze Verisign znajdowało się 118,5 miliona nazw z końcówką .com i 15 miliona nazw z końcówką .net. W drugim kwartale br. dokonano 8,7 miliona nowych rejestracji domen .com i .net – Verisign nie podaje osobnych liczb dla tych TLD, być może dlatego, żeby nie zniechęcać klientów do znacznie słabiej rozwijającej się domeny .net.

W globalnej hierarchii TLD nie doszło do zmian. Bezkonkurencyjnym numerem jeden jest oczywiście końcówka .com, drugie miejsce zajmuje „darmówka” przypisana Tokelau, a na trzecim utrzymuje się domena .de. W najbliższych latach najbardziej prawdopodobną zmianą w tym zestawieniu jest awans domeny .cn na czwarte miejsce rankingu – przed końcówkę .net. Zależy on jednak od tempa rozwoju internetu w Chinach, które z kolei warunkowane jest przez dynamikę gospodarki Państwa Środka.

ranking tld verisign

W raporcie Domain Name Industry Brief pojawia się bardzo ciekawe zestawienie dotyczące związków między wykorzystaniem TLD, a dynamiką sieci społecznościowych. Verisign odnotował znaczący wzrost w liczbie adresów .com i .net przekierowujących na tego typu serwisy. W przypadku Facebooka wyniósł on 13 proc. kwartał do kwartału. W przypadku coraz popularniejszego również w Polsce portalu LinkedIn – jeszcze więcej, bo 16 proc. Zyskały również mniej znane nad Wisłą serwisy Etsy (11 proc.) i Tumblr (7 proc.).

W rankingu ccTLD także nie doszło do zmian. W dalszym ciągu na pierwszym miejscu utrzymuje się końcówka .tk, a faktyczną krajową „jedynką” jest niemieckie rozszerzenie .de. W ciągu roku, do końca czerwca 2015 r., liczba adresów ccTLD zwiększyła się o ok. 9,1 miliona, czyli 7,1 proc. Bez uwzględniania wyników końcówki .tk, która z powodu swojej specyfiki nieco „zafałszowuje” wyniki domen krajowych, segment ccTLD urósł o 4,8 proc. rok do roku i o 1 proc. w ujęciu kwartalnym.

30 czerwca liczba domen ccTLD delegowanych do strefy root, w tym domen IDN, wynosiła 288. W rozszerzeniach z pierwszej dziesiątki rankingu ccTLD zarejestrowanych było 66,7 proc. wszystkich nazw zarejestrowanych z końcówkami krajowymi.

W raporcie Verisign pojawia się też zestawienie wyników segmentu nTLD. Numerem jeden jest końcówka .xyz, której udziały w nowodomenowym „torcie” w czerwcu wyniosły 13,7 proc. – nieco mniej niż na koniec poprzedniego kwartału, jednak od tego czasu znacząco wzrosła liczba końcówek nTLD. Na drugim miejscu wciąż plasuje się chińska domena IDN, natomiast z trzeciej pozycji spadła końcówka .club, wyprzedzona przez rozszerzenie .science.

ranking verisign nowe domeny ntld

Tagi: , , , , ,

Tutaj możesz komentować