Rynek domen

Biznes zaczyna się od domeny.


XA.com sprzedana za (prawdopodobnie) 1,8 miliona dolarów

XA.com sprzedana za (prawdopodobnie) 1,8 miliona dolarów

Dwuliterówka XA.com zmieniła właściciela za 12 miliardów renminbi, co stanowi równowartość ok. 1,8 miliona dolarów. Nabywcą jest chińska firma z branży agrotech, XAG.com. Wokół transakcji pojawiły się jednak pewne niejasności.

O transakcji poinformował sam nabywca. Spółka XAG chwali się nabytkiem, określając cenę zapłaconą za domenę jako „ogromną”. Firma podkreśla też, że zakupiona nazwa jest jedną z 676 dwuliterówek w rozszerzeniu .com, a więc adresem stosunkowo rzadkim. Dodaje również, że większość tego typu domen znajduje się w posiadaniu korporacyjnych gigantów – stawiając się poniekąd w jednym rzędzie z największymi światowymi markami.

Z notki zamieszczonej na stronie XA.com przebija autopromocyjny wydźwięk, świadczący też o pewnej znajomości rynku domen. To w zasadzie dobrze, bo nabywcy adresów premium stosunkowo rzadko chwalą się swoimi nabytkami i kwotami, jakie zapłacili, mimo że mogliby to wykorzystać do celów piarowych – ze skutkiem ubocznym w postaci promocji wtórnego rynku domen. Szkopuł w tym, że pojawiły się niejasności co do stawki zapłaconej za XA.com.

Jako jeden z pierwszych informację o sprzedaży podał serwis DNJournal.com, który umieścił dwuliterówkę na szczycie tygodniowego rankingu sprzedażowego. Niedługo później ją wycofał. W aktualizacji wpisu czytamy, że do redakcji dotarły informacje na temat „nieścisłości” co do wartości transakcji. W efekcie sprzedaż została usunięta z zestawienia – do momentu wyjaśnienia sprawy. Ron Jackson twierdzi, że informacja pochodzi z wiarygodnego źródła, nie ujawnia jednak dodatkowych szczegółów.

XAG jest chińską spółką działającą w branży agrotech. Firma opracowała system złożony z floty dronów do prowadzenia oprysków pól uprawnych i oprogramowania AI umożliwiającego precyzyjne rozpoznanie obszarów przeznaczonych do oprysku.

Tagi: , , , , , ,

Tutaj możesz komentować