Rynek domen

Biznes zaczyna się od domeny.


Domena Money.com sprzedana za 20 milionów dolarów

Domena Money.com sprzedana za 20 milionów dolarów

Adres Money.com zmienił abonenta za 20 milionów dolarów. Nie jest to sprzedaż czysto domenowa, ale nazwa jest głównym aktywem tej transakcji. Do niedawna pod Money.com działał serwis popularnego drukowanego czasopisma.

Ostatni numer magazynu „Money” ukazał się w czerwcu tego roku. Podupadające czasopismo próbował reaktywować nowy wydawca, Meredith, który kupił tytuł niespełna dwa lata temu. Najwyraźniej bezskutecznie. Już w kwietniu tego roku nowy właściciel ogłosił, że czerwcowy numer będzie ostatnim. Magazyn ukazywał się od 1972 r. i poświęcony był finansom osobistym.

Zakup „Money” wraz z domeną Money.com był częścią znacznie większej transakcji. Meredith w styczniu 2018 r. kupił koncern medialny Time Inc., do którego należało czasopismo. Wartość inwestycji wyniosła 2,8 miliarda dolarów. Kwota robi wrażenie, ale nie w kontekście obrotów Meredith – giganta rynku medialnego – które w 2018 r. wyniosły 2,25 miliarda dolarów. Zysk w postaci 20 milionów dolarów uzyskanych za Money.com to zatem kieszonkowe z punktu widzenia przychodów tej spółki.

Nabywcą adresu jest startup Ad Practitioners, założony przez byłego managera Google. Kwota nie została oficjalnie potwierdzona, ale podaje ją kilka branżowych serwisów, powołując się na „wiarygodne źródła”. Co ciekawe, wcześniej wydawca żądał 10 milionów dolarów za domenę z czasopismem, jednak nikt nie był zainteresowany zakupem. Stawka wzrosła, gdy pojawił się konkretny klient. To i tak niewiele w porównaniu z 400 milionami dolarów – kwotą, na którą tytuł wyceniany był w epoce przedinternetowej.

Głównym projektem Ad Practitioners jest wyszukiwarka i porównywarka ofert produktów z rozmaitych kategorii: od ubezpieczeń po materace. Serwis działa pod adresem ConsumersAdvocate.org i zarabia na kliknięciach w linki prowadzące na strony reklamodawców.

Na razie pod adresem Money.com działa wciąż aktualizowany serwis o tematyce finansowej. Zgodnie z wpisem w whois, domena wciąż należy do Meredith.

Tagi: , , , , ,

Tutaj możesz komentować