Rynek domen

Biznes zaczyna się od domeny.


Sąd Polubowny opublikował wyroki postępowań w sprawie sześciu domen .pl

Sąd Polubowny opublikował wyroki postępowań w sprawie sześciu domen .pl

W ostatnich dniach na stronie Sądu Polubownego pojawiło się sześć orzeczeń dotyczących postępowań w sprawie nazw w domenie .pl. Wszystkie z nich dotyczą wyroków wydanych w roku 2015.

Na stronie Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji, przy której działa Sąd Polubowny ds. Domen Internetowych, pojawiły się nowe orzeczenia w sprawie arbitraży domenowych. Wyroki opublikowane w dniach 17 i 20 czerwca dotyczą werdyktów, które zapadły w okresie od 5 lutego do 16 lipca 2015 r. Dokumenty pojawiają się zatem z ponad lub niemal rocznym opóźnieniem w stosunku do decyzji sądu, co jest właściwie standardem w przypadku arbitraży domenowych dotyczących nazw w rozszerzeniu .pl.

W przypadku wszystkich sześciu postępowań arbitrzy stwierdzili naruszenie przez pozwanych praw powodów do znaków towarowych. Każdą ze skarg rozpatrywał jeden arbiter, zazwyczaj inny – tylko jedno nazwisko (Wojciech Machała) pojawia się dwukrotnie. Pierwsze orzeczenie, z 5 lutego 2015 r., dotyczy pozwu złożonego przez spółkę Apple w odniesieniu do domeny iPhone.com.pl. Warto przypomnieć, że gigant z Cupertino w zeszłym roku wniósł także o arbitraż w sprawie dwuliterówki Ap.pl, jednak werdykt dotyczący tej domeny nie został jeszcze opublikowany. W przypadku domeny iPhone.com.pl sytuacja wydaje się bardziej jednoznaczna. Zgodnie z argumentacją sądu, „znaki towarowe IPHONE są znakami renomowanymi i powszechnie znanymi”. Z orzeczenia wynika, że pozwany wykorzystywał domenę do prowadzenia sprzedaży produktów i usług z branży IT i telekomunikacyjnej, kładąc nacisk na rozwiązania Apple, a także, że wygląd należącej do niego strony przypominał wygląd witryny Apple.pl.

Kolejny wyrok został wydany na korzyść szwajcarskiego giganta kosmetycznego Cartier International A.G. z siedzibą w Steinhausen. Firma z Katowic korzystała z domeny Chatier.pl do sprzedawania kosmetyków pod tą marką. Zdaniem sądu, nazwa Chatier zbytnio przypomina markę Cartier, co sprawia, że abonent adresu Chatier.pl narusza prawa do znaku towarowego szwajcarskiego koncernu. Podobnego zdania był Naczelny Sąd Administracyjny, który jeszcze w 2013 r. zawyrokował, że producent perfum z Katowic nie może używać nazwy Chatier. W tym przypadku sprawa budzi więcej kontrowersji, ponieważ – w odróżnieniu od iPhone.com.pl – chodzi przecież o inny zestaw liter w układzie mogącym funkcjonować jako odmienny brand.

Kolejne werdykty dotyczą domen:
– GothaerDirect.pl, o której przejęcie starała się warszawska firma Gothaer, działająca w branży ubezpieczeniowej,
– ElisabettaFranchi.pl, do której prawa rościła sobie włoska firma Betty Blue, założona przez projektantkę mody Elisabettę Franchi,
– Grasovka.pl, przejętej przez polską spółkę CEDC, producenta wódki „Grasovka”, od niemieckiej firmy Semper idem Underberg,
– Kermi.com.pl, którą przejęła niemiecka firma KERMI, oferująca produkty grzewcze, wygrywając arbitraż z polską firmą PROSAT, która wykorzystywała adres do przekierowania na swoją stronę Kotly.com.

Warto nadmienić, że na stronie PIIT.org.pl publikowane są tylko niektóre orzeczenia Sądu Polubownego. Szczegółowy tryb postępowania tej instytucji opisany jest w regulaminie dostępnym pod adresem. Jak wynika z dokumentu, postępowanie ma charakter poufny, a ujawnienie informacji dotyczących arbitrażu może nastąpić tylko w przypadkach:
a) zgody stron,
b) wymogów wynikających z obowiązujących norm prawnych,
c) wymogów narzuconych koniecznością dalszego prowadzenia postępowania po wydaniu werdyktu przez arbitra.

Rada Sądu publikuje na stronie PIIT.org.pl wybrane orzeczenia, w szczególności te, które dotyczą nowych problemów, powstałych w trakcie rozpoznawania sporu, pod warunkiem, że w przedmiotowej sprawie nie toczy się postępowanie przed sądem powszechnym i że strony nie zażądały utajnienia publikacji danych (w takiej sytuacji utajnione mogą zostać też tylko niektóre dane, np. pozwalające na identyfikację jednej ze stron).

O tym, jak wygląda arbitraż domenowy, można też przeczytać w naszej rozmowie z Beatą Śmiałkowską z Sądu Polubownego ds. Domen Internetowych.

Tagi: , , ,

Tutaj możesz komentować