Rynek domen

Biznes zaczyna się od domeny.


BZWBK ignoruje nasze pytania w sprawie handlu Bitcoinem i domenami

BZWBK ignoruje nasze pytania w sprawie handlu Bitcoinem i domenami

Po doniesieniach o zawieszaniu przez BZWBK kont użytkownikom Bitcoina, zwróciliśmy się z pytaniami do biura prasowego tej instytucji. Niestety jednostka banku powołana do kontaktów z mediami, mimo obietnicy udzielenia odpowiedzi, postanowiła nas zignorować.

Pod koniec stycznia internet obiegła informacja o zamykaniu przez banki BZWBK i BPH kont użytkownikom „podejrzewanym” o handel bitcoinami. Do nagłośnienia sprawy przyczynił się opublikowany na stronie Demotywatory.pl skan listu przesłanego klientowi przez nowosądecki oddział BZWBK. Jest to powiadomienie o wypowiedzeniu umowy o prowadzeniu rachunków bankowych.

BZWBK bitcoin zrzut

Uzasadnieniem decyzji jest podejrzenie, że „rachunek jest wykorzystywany dla celów niezgodnych z przepisami prawa” – a konkretnie: do obrotu bitcoinami. Samo to stwierdzenie nie byłoby kuriozalne, gdyby nie kolejne zdanie listu, informujące, że obrót bitcoinami nie jest objęty jednoznacznymi przepisami polskiego prawa. W oczywisty sposób nasuwa się więc pytanie: skoro handel bitcoinami nie jest uregulowany prawnie, to w jaki sposób może być niezgodny z prawem? Liczyliśmy, że biuro prasowe BZWBK udzieli nam w tej kwestii wyjaśnień. Niestety, mocno się przeliczyliśmy.

Pierwszy e-mail na wszystkie trzy adresy dostępne w dziale „Kontakt dla mediów” na stronie banku wysłaliśmy 26 stycznia. Żaden z adresatów nie potwierdził odbioru, dlatego skorzystaliśmy z telefonu. Dyrektor biura prasowego banku, p. Monika Nowakowska, zapewniła, że nad odpowiedzią pracują prawnicy i niebawem e-mail z wyjaśnieniami trafi na naszą skrzynkę. Tak się jednak nie stało. Kolejne e-maile i telefony nie przyniosły rezultatu. Biuro prasowe ustawiło się w wygodnej pozycji „przekaźnika informacji” na linii media – prawnicy banku i uznało, że nie ma wpływu na tych ostatnich – w rezultacie nie może nam pomóc w rozstrzygnięciu naszych wątpliwości.

Ponieważ sprawa samowolnej „penalizacji” bitcoina przez banki zakrawa na skandal, warto zadbać o to, by nie pozostała zapomniana. Tym bardziej że w kontekście tych działań pojawia się kwestia handlu domenami, która również nastręcza trudności interpretacyjnych instytucjom państwowym i prawnikom. Czy wobec tego istnieje ryzyko, że któryś z banków uzna handel adresami internetowymi za podstawę do zawieszenia rachunku rozliczeniowego? Również taką kwestię poruszyliśmy w e-mailu do BZWBK – i wciąż czeka ona na odpowiedź. A oto wszystkie pytania, jakie przesłaliśmy do biura prasowego tej instytucji. Publikujemy je z nadzieją, że znajdzie się ktoś kompetentny, kto zechce na nie odpowiedzieć – ewentualnie spróbuje na własną rękę uzyskać odpowiedzi od banku.

„Na polskim forum kryptowaluty Bitcoin pojawiła się informacja wraz z linkiem do skanu dokumentu z Państwa banku, z których wynika, że nie zezwalają Państwo na używanie rachunku BZ WBK do prowadzenia obrotu bitcoinami, powołując się na rzekomą niezgodność takiej czynności z przepisami prawa, a następnie na brak jej prawnego uregulowania:
https://forum.bitcoin.pl/viewtopic.php?f=15&t=16695 + http://demotywatory.pl/4447468/Myslisz-ze-co-nie-jest-zabronione-jest-dozwolone
W związku z tym bardzo proszę o odpowiedź na następujące pytania:
1. Czy przytoczona informacja jest prawdziwa?
2. Czy, Państwa zdaniem, brak regulacji na rynku polskim dotyczących obrotu kryptowalutą Bitcoin oznacza, że taki obrót jest niezgodny z przepisami prawa? Jeśli tak, to jakie to przepisy prawa?
3. W jaki sposób weryfikują Państwo fakt, że rachunek w Państwa banku został wykorzystany do obrotu bitcoinami? Istnieje możliwość korzystania z rachunku na giełdach Bitcoin bez wykorzystywania go do obrotu bitcoinami. Czy oznacza to, że wypowiadają Państwo klientom umowy jedynie w oparciu o podejrzenie dotyczące obrotu kryptowalutą?
4. Wobec powyższego, jak przepisy Państwa banku regulują kwestię wykorzystania rachunku BZ WBK do obrotu domenami internetowymi? Handel adresami www również nie jest objęty jasnymi uregulowaniami prawnymi, w tym podatkowymi, a interpretacje w tym zakresie różnią się dosyć znacząco. Czy zatem brak odpowiednich regulacji w tej materii stanowi dla Państwa banku dostateczny powód do zerwania z klientem umowy o prowadzenie rachunku na podstawie podejrzenia, że ów rachunek wykorzystywany jest w obrocie domenami?
Uprzejmie proszę o odpowiedzi na powyższe pytania.”

Tagi: , ,

Komentarze ( 4 )

Czym możesz się podzielić?