Rynek domen

Biznes zaczyna się od domeny.


NASK odpowiada na nasze pytania w sprawie nazw regionalnych

NASK odpowiada na nasze pytania w sprawie nazw regionalnych

Na stronie Krajowego Rejestru Domen pojawiła się informacja o zakończenie projektu uwolnienia nazw regionalnych. Przygotowane przez NASK podsumowanie wyjaśnia kilka wątpliwości, na które zwracaliśmy uwagę na łamach naszego serwisu.

W październiku zeszłego roku za pośrednictwem strony www.dns.pl NASK poinformowała o planach uwolnienia do publicznej rejestracji nazw regionalnych w domenie .pl. Chodziło o nazwy odpowiadające nazwom gmin, powiatów i województw. Wcześniej NASK skierowała „zaproszenia do złożenia ofert do właściwych jednostek samorządu terytorialnego”. Jak można się domyślać, ostatecznie uwolnione adresy nie wzbudziły zainteresowania „właściwych jednostek”. Wzbudziły natomiast zainteresowanie internautów – bo część z udostępnionych nazw regionalnych, posiadała również znaczenie generyczne (np. ropa.pl czy orly.pl), co znacząco podnosiło ich wartość.

Ostatecznie nazwy regionalne stały się ogólnodostępne 2 grudnia, a ich wersje IDN – 9 grudnia. Nie obyło się jednak bez kontrowersji, o których zresztą dość szeroko się rozpisywaliśmy. Podstawowe zastrzeżenie dotyczyło braku jasnej polityki informacyjnej w tej sprawie i ograniczaniu się przez NASK do lakonicznych i w niektórych przypadkach niespójnych ze sobą komunikatów.

Więcej zastrzeżeń wzbudziła kwestia opcji na nazwy regionalne ze znakami narodowymi. Zgodnie z punktem 16. Regulaminu opcji na rejestrację nazwy domeny „opcji nie można uzyskać na nazwę domeny regionalnej”. Szkopuł w tym, że taką opcję można było uzyskać jeszcze w październiku zeszłego roku. Ostatnia z nich została założona 19 października 2013 r. – na adres świdnik.pl. Niebawem NASK faktycznie zablokował możliwość rejestracji opcji na nazwy regionalne, nawiasem mówiać, bez informowania o swojej decyzji. Ponieważ nazwy regionalne IDN, zarejestrowane przez NASK w roku 2003, zostały uwolnione 9 grudnia 2013 r. przez ich skasowanie z rejestru, osoby posiadające opcje na te adresy uzyskały możliwość ich rejestracji w pierwszej kolejności – niezgodnie z p. 16 Regulaminu opcji. Wydaje się to krzywdzące w stosunku do osób, które były zainteresowane rejestracją nazw regionalnych IDN w trybie regulaminowej procedury.

Kolejna wątpliwość pojawiła się przy okazji zmiany regulaminu NASK. Punkt 6 c. Regulaminu nazw domeny .pl, dotyczący rejestracji nazw regionalnych domeny .pl, zarówno w starym jak i nowym brzmieniu budził wątpliwości w kontekście uwolnienia puli nazw regionalnych. Teoretycznie dopuszcza on bowiem możliwość ponownego zastrzeżenia uwolnionych nazw regionalnych po ich wygaśnięciu. NASK nie dała bowiem żadnych gwarancji, że nazwy regionalne zostały uwolnione bezterminowo.

O wyjaśnienie wątpliwości związanych z uwolnieniem nazw regionalnych domeny .pl poprosił nasz wydawca Michał Pleban w mailu do NASK. W końcu udało się je uzyskać – w formie komunikatu opublikowanego na stronie www.dns.pl, z którego wynika, że:
–    na nazwy regionalne, od dnia ich uwolnienia do publicznej rejestracji, mogą być zakładane opcje,
–    opcje te będą realizowane zgodnie z Regulaminem opcji,
–    punkt 16. Regulaminu opcji („opcji nie można uzyskać na nazwę domeny regionalnej”) nie ma zastosowania do nazw regionalnych od momentu ich uwolnienia do publicznej rejestracji,
–    punkt 6 c., ograniczający prawo do rejestracji nazw regionalnych do instytucji publicznych, nie ma zastosowania do nazw regionalnych uwolnionych do publicznej rejestracji,
–    nazwy regionalne uwolnione w grudniu nie trafią na listę domen regionalnych obsługiwanych przez NASK – a zatem nazwy uwolnione w grudniu po wygaśnięciu będą wolne do publicznej rejestracji,

Cieszymy się, że NASK odniosła się do naszych pytań, jednocześnie ubolewając, że nie została wyjaśniona kwestia opcji na nazwy IDN. Być może dlatego, że trudno ją wyjaśnić w spójny przekonujący sposób.

Tagi: , , , ,

Komentarze ( 4 )

Czym możesz się podzielić?

 1. Zbyszek 4 lutego 2014 Odpowiedz

  Tych nazw IDN nie było na liście domen regionalnych.

  • Przemysław Ćwik Przemysław Ćwik 4 lutego 2014 Odpowiedz

   Nie było. Dlatego, że nazwy regionalne uwalniano „na dwie tury”. Najpierw opublikowana została lista nazw regionalnych non-IDN, a dwa dni później pojawił się komunikat, że ich odpowiedniki IDN zostaną uwolnione w ciągu tygodnia.

 2. Grzegorz 4 lutego 2014 Odpowiedz

  dzięki temu działaniu domeny możecie kupić sobie teraz na Cyprze

Tutaj możesz komentować