Rynek domen

Biznes zaczyna się od domeny.


Domena Gold.co.uk sprzedana za 600 tys. funtów

Domena Gold.co.uk sprzedana za 600 tys. funtów

W Wielkiej Brytanii doszło prawdopodobnie do najdroższej ujawnionej sprzedaży w historii tamtejszego rynku domen. Adres Gold.co.uk zmienił abonenta za 600 tys. funtów.

Nabywcą domeny jest Rob Halliday-Stein, twórca BullionByPost, największego na Wyspach serwisu handlującego złotem online. Choć w porównaniu z najdroższymi sprzedażami nazw w domenie .com suma zapłacona za Gold.co.uk może nie robić wrażenia, to jednak sprzedaż ta pokazuje, że rynek domen rośnie również w obszarze adresów ccTLD – a przynajmniej w Wielkiej Brytanii. Sprzedaż Gold.co.uk to największa dotychczas ujawniona transakcja w tym kraju.

Poprzednią brytyjską „rekordzistką” była domena Cruises.co.uk, za którą w 2008 r. zapłacono 560 tys. funtów. Według ówczesnego przelicznika było to 1 099 798 dolarów. Obecnie amerykańska waluta jest mocniejsza, dlatego cena zapłacona za Gold.co.uk wyrażona w dolarach okazuje się niższa (niecały milion dolarów) – mimo że w praktyce domena była droższa.

Halliday-Stein, wedle jego własnych słów, na zakup domeny z ówczesnym jej abonentem umówił się jeszcze w 2008 r. Stawka została ustalona na 40 tys. funtów. Do transakcji jednak nie doszło, a przedsiębiorca zainwestował pieniądze w BullionByPost, spółkę, której tegoroczne obroty mają wynieść ok. 100 miliona funtów. Od 2008 r. domena Gold.co.uk zmieniła właścicieli kilkakrotnie, zanim ostatecznie trafiła w ręce Halliday-Steina. W ciągu siedmiu lat adres zwiększył swoją wartość aż o 1,5 tys. proc. Fakt ten pokazuje, że inwestycje w domeny premium są niezwykle opłacalne – choć zwykle wymagają wysokich nakładów finansowych.

Tagi: , , , , , ,

Tutaj możesz komentować