Rynek domen

Biznes zaczyna się od domeny.


Domena 588.com sprzedana za milion dolarów

Domena 588.com sprzedana za milion dolarów

Adres 588.com został sprzedany za okrągły milion dolarów. Nowym abonentem domeny jest klient z Chin. Transakcja została przeprowadzona za pośrednictwem giełdy 4.cn..

To trzecia w tym roku transakcja opiewająca na siedmiocyfrową kwotę.  Pierwszą z nich była kwietniowa sprzedaż domeny Porno.com za 8 888 888 dolarów przez Ricka Schwartza. Do drugiej doszło 9 września – za milion dolarów zmieniła właściciela domena PX.com. Również we wrześniu Rick Schwartz sprzedał adres 899.com za 801 tys. dolarów – obecnie plasujący się na czwartej pozycji rankingu sprzedaży (trzeciej, jeśli dwie sprzedaże milionowe potraktować ex aequo). Na piątej znajduje się inna domena numeryczna: 345.com, sprzedana przez Michaela Berkensa w lipcu za 800 tys. dolarów.

Warto dodać, że jeszcze w lipcu Schwartzowi udało się sprzedaż domenę numeryczną 9595.com za 195 tys. dolarów, co jak na domenę NNNN wydaje się kwotą dosyć wysoką. „Król domen”, który w zeszłym roku ogłosił przejście na emeryturę, jak na razie dominuje w rankingu sprzedaży jako najbardziej „skuteczny” pod względem liczby i wartości zrealizowanych transakcji inwestor.

Sprzedaż 588.com stanowi kolejne potwierdzenie tego, że co najmniej od zeszłego roku chiński biznes jest koniem pociągowym globalnego rynku domen. Klienci oraz inwestorzy z Państwa Środka płacą bezprecedensowe sumy za adresy numeryczne w rozszerzeniu .com, które jeszcze kilka lat temu – z kilkoma wyjątkami – nie były szczególnie cenione na Zachodzie. W pierwszej dziesiątce najdroższych tegorocznych transakcji znajdują się aż cztery domeny NNN.

Najdrozszedomeny 2015

Tagi: , , , , ,

Komentarze ( 2 )

Czym możesz się podzielić?

  1. Dawid 29 września 2015 Odpowiedz

    Dominują domeny dwuznakowe. Ciekaw jestem jak to wygląda na rynku polskim. Jakie domeny zostały najdrożej sprzedane w Polsce. Z tego co się orientuję to play.pl poszedł za 2 mln. zł.
    ps. Na polskim rynku nie zauważyłem trendu na bardzo krótkie nazwy domen ale tak czy siak domaining w Polsce rozkwita.

    • Dariusz Litawiński Dariusz Litawiński 29 września 2015 Odpowiedz

      Dwuznakowe domeny są dobre na akronimy dla dużych marek. W Polsce też się sprzedają, choć nie za takie imponujące ceny 🙂

Tutaj możesz komentować