Rynek domen

Biznes zaczyna się od domeny.


Irańska końcówka na pierwszym miejscu w rankingu CENTR. A co z polską?

Irańska końcówka na pierwszym miejscu w rankingu CENTR. A co z polską?

Organizacja CENTR opublikowała na swojej stronie dane na temat wzrostu końcówek zarządzanych przez należące do niej instytucje. Na liście dziesięciu najszybciej rozwijających się rejestrów niestety brakuje peelki.

CENTR to organizacja zrzeszająca m.in. europejskie rejestry ccTLD. Jej pełna nazwa brzmi Council of European National Top Level Domain Registries, czyli Rada Europejskich Rejestrów Krajowych Domen Najwyższego Poziomu. Do CENTR należą instytucje z większości państw półkuli północnej, z wyjątkiem m.in. krajów Afryki Północnej, Kazachstanu czy Mongolii. Niektóre podmioty, jak zarządzający końcówką .org PIR z siedzibą w Stanach Zjednoczonych czy CNNIC odpowiedzialny za końcówkę .cn, mają status „członków stowarzyszonych”. W sumie pełne członkowstwo w CENTR posiadają 52 instytucje, 9 jest stowarzyszonych, a dodatkowo 12 organizacji współpracuje z Radą w charakterze obserwatorów. Spośród krajów europejskich z CENTR związków nie utrzymują jedynie Mołdawia, Bośnia i Hercegowina, Macedonia i Grenlandia.

Instytucja ta ma więc sporą bazę danych statystycznych na temat całkiem licznej grupy końcówek ccTLD, którą dzieli się m.in. w swoich raportach. Przed weekendem na swojej stronie „newsowej” CENTR opublikowała zestawienie dziesięciu najszybciej rozwijających się końcówek w 2013 r., w którym na szczycie uplasowała się domena… .ir. W minionym roku irańska ccTLD odnotowała aż 47-procentowy przyrost. Na drugim miejscu znalazła się portugalska końcówka .pt z wynikiem 16,4 proc., na trzecim rosyjska .ru z wynikiem 15,5 proc., a na czwartym – islandzka domena .is z wynikiem 12,9 proc.

CENTR, statystyki

Źródło: http://centr.org/(…)

Niestety, w zestawieniu, w którym znalazło się aż osiem europejskich końcówek, zabrakło domeny .pl. A przecież jeszcze dwa lata temu nasz „country code” plasował się w europejskiej czołówce pod względem dynamiki wzrostu!

Najwyraźniej sporo się zmieniło. Dzisiejsze statystyki z Krajowego Rejestru Domen rażą czerwienią…

Statystyki pl, CENTR

Tagi: , , , , , , , , , ,

Komentarz ( 1 )

Czym możesz się podzielić?

Tutaj możesz komentować