Rynek domen

Biznes zaczyna się od domeny.


W internecie przybyło 4,5 miliona domen. Raport Verisign za Q1 2020

W internecie przybyło 4,5 miliona domen. Raport Verisign za Q1 2020

Na koniec pierwszego kwartału 2020 r. w internecie było łącznie 366,8 miliona adresów – wynika z najnowszego raportu Verisign. To o 4,5 miliona więcej niż na koniec poprzedniego kwartału. W skali roku wzrost wyniósł 14,9 miliona nazw.

Dynamika wzrostu wyniosła 1,2 proc. w ujęciu kwartalnym i 4,2 proc. w ujęciu rocznym. Na koniec pierwszego kwartału, tak jak w poprzednich okresach, najwięcej było adresów w domenach z kategorii legacy gTLD. Łączna liczba nazw za rejestrowanych w rozszerzeniach .com i .net wyniosła 160,7 miliona, podczas gdy łączna liczba adresów z końcówkami krajowymi – 157,4 miliona. Liczba ccTLD spadła o 0,2 miliona (0,1 proc.) w stosunku do poprzedniego kwartału. Podczas gdy liczba adresów w .com i .net wzrosła o 1,8 miliona (1,1 proc.) w porównaniu z końcem minionego roku.

Tak wygląda zestawienie największych TLD bez podziału na kategorie na koniec marca br.

W stosunku do wyników z poprzedniego kwartału znaczącą zmianą jest awans nowej końcówki .icu na ósme miejsce. Domena „urosła” aż o 1,6 miliona nazw i wyprzedziła dwie końcówki krajowe: .nl i .ru.

TLD zarządzana jest przez spółkę Shortdot SA. Jej wzrost trudno wytłumaczyć w naturalny sposób. Według porównywarki DomComp nazwy z tą końcówką oferowane są za 0,99 dolara. Wygląda więc na to, że rejestr tej TLD stosuje „dumping”, co przywodzi na myśl strategię promocji .xyz. Niewykluczone, że rozszerzenie oferowane jest również za darmo w celu podkręcenia statystyk. Z drugiej strony warto zaznaczyć, że .icu – ani .xyz – nie znajdują się w rankingu Spamhaus oceniającym domeny pod kątem stopnia ich wykorzystania do celów rozsyłania spamu, co jest częste w przypadku domen tanich, nowych i łatwo dostępnych.

Nie zmienił się natomiast układ sił w zestawieniu ccTLD. Wyraźny spadek odnotowało jednak domena .uk, w której ubyło 1,1 miliona nazw. Do dynamicznego wzrostu doszło natomiast w strefie .cn, w której przybyło ok. 600 tys. adresów.

Tym razem Verisign nie opublikował zestawienia najpopularniejszych słów kluczowych. Najpierw „wypadły” one z publikacji na blogu rejestru, a teraz – również z raportu.

Tagi: , , ,

Tutaj możesz komentować