Rynek domen

Biznes zaczyna się od domeny.


Raport Verisign: liczba domen w internecie przekroczyła 294 miliony

Raport Verisign: liczba domen w internecie przekroczyła 294 miliony

Na koniec marca 2015 r. w internecie było 294 miliony adresów www. Tak wynika z raportu Verisign (operator końcówek .com i .net) podsumowującego pierwszy kwartał bieżącego roku na rynku domen.

W ciągu trzech pierwszych miesięcy 2015 r. w rejestrach gTLD i ccTLD przybyło łącznie 6 milionów nazw – nielicząc subdomen trzeciego poziomu, tworzonych „poza jurysdykcją” operatorów końcówek TLD. Na koniec marca br. dynamika przyrostu liczby adresów www wyniosła 1,9 proc. w stosunku do końca pierwszego kwartału roku 2014. Z kolei liczba rejestracji wzrosła o 17,8 miliona, a w ujęciu procentowym 6,5 proc. rok do roku.

Łączna liczba domen ccTLD wyniosła 136,9 miliona, co oznacza wzrost o 2,2 proc. w skali kwartału i o 8,2 proc. w skali roku. W rejestrach końcówek.com i .net 31 marca zajętych było łącznie 133 miliony nazw – to wzrost o 3,1 proc. rok do roku. Liczba adresów .com wyniosła 117,8 miliona, a .net – 15,1 miliona.

.com niezmiennie pozostaje największą domeną, a .net plasuje się na czwartym miejscu rankingu. Między nimi sytuują się domeny .tk i .de, a piątą pozycję zajmuje dynamiczne rozwijające się rozszerzenie krajowe Chin, czyli .cn.

Raport Verisign najwieksze domeny

A oto Top 10 końcówek ccTLD

top 10 cctld Verisign

Najpopularniejszymi słowami kluczowymi pierwszego kwartału, odnotowującymi największe wzrosty pod względem liczby rejestracji, były hasła „holo”, dla rozszerzenia .com, i „find”, dla rozszerzenia .net. Zestawienie sumuje wyniki miesięcznych podsumowań publikowanych na blogu Verisign.

Top 10 keywords

W klasyfikacji nTLD prym wiedzie końcówka .xyz, aktualnie dostępna w serwisie Aftermarket.pl do rejestracji w promocyjnej cenie 5,95 zł. Jej udziały w nowodomenowym torcie na koniec marca wyniosły aż 17,8 proc. Na drugim miejscu plasuje się chińska domena IDN .网址 (xn--ses554g), z wynikiem 7 proc., a na trzecim końcówka .club, w której zarejestrowano 4 proc. wszystkich adresów nTLD. Łącznie nowe domeny na koniec marca stanowiły 1,6 proc. wszystkich zarejestrowanych adresów internetowych.

ntld verisign

Najpopularniejszymi geodomenami spośród nTLD były końcówki .berlin, .nyc i .london. Pierwszą dziesiątkę zamyka rozszerzenie .paris.

geodomeny jpg

Verisign zamieścił również ciekawe zestawienie serwisów społecznościowych, do których najczęściej przekierowują adresy .com i .net. Na pierwszym miejscu znalazł się oczywiście Facebook, który uzyskał 106 661 przekierowań z najpopularniejszych gTLD, na drugim LinkedIn z wynikiem 25 131, a na trzecim niezbyt popularny w Polsce serwis Tumblr z wynikiem 31 127.

Tagi: , , , , , ,

Tutaj możesz komentować