Rynek domen

Biznes zaczyna się od domeny.

Raport Verisign: w internecie jest 331,9 miliona domen

Raport Verisign: w internecie jest 331,9 miliona domen

We wszystkich rozszerzeniach TLD na koniec czerwca br. zarejestrowanych było 331,9 miliona nazw – informuje Verisign w swoim najnowszym raporcie „The Domain Name Industry Brief” za drugi kwartał bieżącego roku.

To o 1,3 miliona (0,4 proc.) więcej niż na koniec poprzedniego kwartału, w którym w światowych rejestrach przybyło mniej więcej tyle samo adresów. W ujęciu rocznym wzrost wyniósł 6,7 miliona nazw lub 2,1 proc.

Łączna liczba nazw utrzymywanych w rozszerzeniach krajowych wyniosła 144,2 miliona, o 0,8 proc. więcej niż w pierwszym kwartale br. i o 2,6 proc. więcej niż na koniec drugiego kwartału roku 2016. Niemal identycznym wynikiem mogą pochwalić się domeny .com i .net, w których łączna liczba nazw na koniec czerwca sięgnęła 144,3 miliona, a w samej .com – 129,2 miliona. W drugim kwartale zarejestrowano 9,2 miliona nowych nazw z końcówkami .com i .net – o 0,6 miliona więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

A oto infografika przedstawiająca wyniki dziesięciu największych domen TLD. Warto odnotować, że liczba adresów .cn nie wzrosła o rząd wartości w porównaniu z wynikiem z końca poprzedniego kwartału.

top10veri

Obok rankingu w raporcie pojawiają się wyniki serwisów społecznościowych, na które wzrosła liczba przekierowań z adresów z końcówkami .com i .net. Na pierwszym miejscu znajduje się coraz popularniejszy Instagram z wynikiem 71 proc., na drugim YouTube (28 proc.), na trzecim Facebook ex aequo z LinkedIn (18 proc.), a dalej Twitter (14 proc.) i mały znany w Polsce Etsy (11 proc.).

W rankingu rejestrów ccTLD przodują oczywiście Chiny. Na drugim miejscu formalnie znajduje się rejestr .tk, ale trudno uwzględniać go „na serio” w zestawieniu domen krajowych, ponieważ oferuje on „darmówki” w żaden sposób niepowiązane z tożsamością narodową państwa, do którego jest przypisany, czyli Tokelau. Praktycznie rzecz biorąc, na drugim miejscu znajduje się zatem końcówka .de, która od dłuższego czasu nie odnotowuje wzrostów. Za nią plasuje się domena .uk. W zestawieniu niestety nie ma domeny .pl, która wskutek polityki cenowej NASK nie ma specjalnych szans na awans w najbliższych latach.

vericctld

Bardzo ciekawie, choć niekoniecznie zaskakująco, wygląda zestawienie najpopularniejszych słów kluczowych drugiego kwartału. Zarówno w rankingu .com, jak i .net na pierwszym miejscu znajduje się termin „coin”. To odzwierciedlenie dynamicznego rozwoju na rynku kryptowalut i popularności ICO, akcji crowdsale’owych obliczonych na zebranie kapitału przez młode firmy technologiczne dzięki emisji tokenów kryptograficznych. W obu zestawieniach na wysokich pozycjach pojawia się również keyword „crypto”.

cryptoveri

Tagi: , , , , , ,

Tutaj możesz komentować