Rynek domen

Biznes zaczyna się od domeny.


Najpopularniejsze keywordy czerwca 2019 r.

Najpopularniejsze keywordy czerwca 2019 r.

Najpopularniejszym słowem kluczowym czerwca była „Libra”. Nazwa nowej kryptowaluty Facebooka zajęła pierwsze miejsce w obu rankingach – dla .com i .net.

Verisign, operator końcówek .com i .net, opublikował na swoim blogu zestawienie słów kluczowych, które w czerwcu odnotowały największy przyrost pod względem liczby rejestracji w stosunku do poprzedniego miesiąca. W obu przypadkach numerem jeden okazała się „Libra”. Nazwa kryptowaluty stworzonej przez Facebooka stała się hitem na pierwotnym rynku domen, pobudzając wyobraźnię nie tylko inwestorów, ale również cybersquatterów – o czym informowaliśmy w zeszłym tygodniu.

Zgodnie z wynikami analizy przeprowadzonej przez agencję Digital Shadows, zajmującą się bezpieczeństwem w sieci, już w ciągu doby od ogłoszenia przez Facebooka projektu Libra, w sieci pojawiło się co najmniej sto stron z nazwą tej waluty w adresie, które miały charakter jednoznacznie cybersquatterski lub scammerski. Przestępcy często wykorzystują w swojej taktyce znaki IDN łudząco podobne do znaków alfabetu łacińskiego. Ranking zaprezentowany przez Verisign jest tylko potwierdzeniem tego, że zainteresowanie Librą na rynku domen jest bardzo duże – choć rejestrantom niekoniecznie przyświecają uczciwe cele.

W czerwcowym rankingu .net pojawiają się ponadto akcenty hazardowe. Tej tematyki dotyczą aż trzy keywordy. Podobnych wątków brak natomiast w zestawieniu .com, gdzie jednak pojawia się termin „currency”. Tym razem ma on zapewne związek raczej z Librą niż kryptowalutami jako takimi. „Libra” + „currency” to pewnie jedno z częściej rejestrowanych zestawień wśród adresów związanych z projektem Facebooka.

Z ciekawostek – na trzecim miejscu rankingu .com pojawia się termin „psychedelic”. W ostatnim czasie coraz częściej – szczególnie za oceanem – mówi się o terapeutycznych właściwościach grzybów psychodelicznych. Niewykluczone, że w przyszłości przejdą one podobną drogę co marihuana i staną się łatwiej dostępne w celach leczniczych. Już teraz popularnym zjawiskiem jest mikrodawkowanie tego typu środków, mające na celu podniesienie ogólnego samopoczucia i nastroju.

Wiadomo, że domeny „konopne” stanowią jedną z ciekawszych i cenniejszych nisz na rynku wtórnym. Czy niebawem taki status uzyskają również domeny „psychodeliczne”? To kwestia, którą inwestorzy muszą rozgryźć na własną rękę.

A oto rankingi .com i .net w całej okazałości.

Tagi: , , , , , ,

Tutaj możesz komentować