Cybersquatterzy i oszuści masowo rejestrują domeny Libra
Ponad sto domen odnoszących się do Libry to „fałszywe” adresy lub oszustwa – wynika z doniesień agencji Digital Shadows. Obecnie takich przypadków może być znacznie więcej. Podana liczba dotyczy nazw zarejestrowanych w ciągu doby od prezentacji nowej kryptowaluty przez Facebooka.
18 czerwca br. Facebook zaprezentował projekt swojej kryptowaluty o nazwie Libra. Wywołał on falę reakcji, m.in. ze strony regulatorów rynku. Instytucje boją się destabilizacji systemu finansowego. Facebook, dysponując gigantyczną bazą użytkowników, mógłby osiągnąć to, czego nie mogą osiągnąć obecne kryptowaluty: szybką adopcję cyfrowego pieniądza do celów płatniczych.
Na tego typu głośne wydarzenia niezawodnie reaguje rynek domen. Na wieści o projekcie Facebooka do rejestracji nazw zabrali się jednak nie tylko domainerzy, ale także różnej maści cybersquatterzy i oszuści. Już w ciągu kilku minut po prezentacji prezentacji Libry, doszło do ponad tysiąca rejestracji nazw z tym keywordem. Jak wynika z doniesień Digital Shadows, agencji zajmującej się cyberbezpieczeństwem, ponad sto adresów odnoszących się do kryptowaluty Facebooka, utworzonych w ciągu doby od prezentacji, to domeny utworzone w złej wierze – z pobudek cybersquatterskich lub po prostu przeznaczonych do oszustw. Tyle przynajmniej udało się jednoznacznie zaklasyfikować w ten sposób. Obecnie w internecie może funkcjonować znacznie więcej tego typu nazw.
Scammerzy podszywają się pod nowy projekt marki Zuckerberga, mimo że jego faktyczny „rozruch” ma nastąpić dopiero w 2020 r. – o ile przedsięwzięcie nie zostanie zablokowane przez regulatorów rynku. Część oszustów stworzyła witryny imitujące oficjalny portal projektów Libra i Calibra. Ten ostatni to cyfrowy portfel służący do przechowywania kryptowaluty. By zmylić internautów, scammerzy wykorzystują m.in. nazwy ze znakami IDN łudząco podobnymi do tych z alfabetu łacińskiego. Eksperci Digital Shadows podają następujące przykłady domen utworzonych w szkodliwych celach:
- calìbra[.]com (xn--calbra-yva[.]com)
- líbra[.]org (xn--lbra-vpa[.]org)
- calibra[.]ooo
- canlibrawallet[.]com
- libracoins[.]co[.]il
- libra-ico[.]org.
Niektóre z nich zostały już zablokowane.
„Tego typu witryny próbują przekonać ofiary, że trafiły na oficjalną stronę przedsięwzięcia, w efekcie internauci są bardziej skłonni do ujawnienia na takich witrynach swoich danych osobowych i finansowych. Dla zwiększenia swojej wiarygodności cyberprzestępcy używają nazw ze znakami z greki, cyrylicy i innych alfabetów, które przypominają znaki używane w alfabecie języka angielskiego – czytamy we wpisie na blogu Digital Shadows.
Tagi: Calibra, cybersquatting, Digital Shadows, Facebook, Libra, oszustwa, scam