Rynek domen

Biznes zaczyna się od domeny.


Walka o .web trwa. „Największy konkurent .com” nie trafi na rynek jeszcze przez kilka lat

Walka o .web trwa. „Największy konkurent .com” nie trafi na rynek jeszcze przez kilka lat

Afilias wszczął postępowanie odwoławcze w sprawie przyznania końcówki .web koncernowi Verisign. Operator .com wygrał domenę podczas licytacji, działając za pośrednictwem „podstawionej”, bliżej nieznanej spółki.

Kontrowersje wokół .web wydają się nie mieć końca. W 2016 r. prawa do zarządzania domeną zostały sprzedane w trybie licytacji za 135 milionów dolarów. Aukcja odbyła się pod patronatem ICANN – zgodnie z wolą zwycięskiej spółki Nu Dot Co (NDC). Dla pozostałych uczestników licytacji skutkowało to tym, że cały zysk ze sprzedaży trafił do kasy Korporacji Internetowej, a nie – jak rzecz się ma w przypadku aukcji prywatnych – został rozdzielony między konkurentów.

Niedawno pisaliśmy o sporze, jaki Donuts przegrał w tej sprawie z ICANN. Największy rejestr nTLD domagał się swojej „działki” w wysokości 22,5 miliona dolarów, oskarżając ICANN o zaniedbania i naruszenie postanowień kontraktu. W skrócie: chodziło o dopuszczenie do licytacji firmy, która była ewidentną „przykrywką” dla Verisign, operatora najsilniejszej na rynku domeny .com.

Teraz wyzwanie ICANN i Verisign rzucił Afilias, jeden z największych rejestrów nowych domen, zarządzający 21 końcówkami, w których zarejestrowanych jest ponad 170 tys. nazw. Spółka oskarża Korporację Internetową o dopuszczenie do zaburzenia konkurencji na rynku. Afilias we wniosku o wszczęcie Independent Review Process (IRP), czyli postępowania weryfikacyjno-odwoławczego od decyzji ICANN, twierdzi, że Korporacja umożliwiła Verisign zajęcie największego konkurenta domeny .com i umocnienie monopolu tego podmiotu na rynku końcówek gTLD. Dopuściła się w ten sposób złamania podstawowej idei programu nTLD, polegającej na promowaniu konkurencyjności i różnorodności na rynku domen.

Afilias zarzuca również ICANN brak reakcji na złamanie przez NDC zasad programu nTLD.  Spółka, za którą krył się Verisign, nie poinformowała ICANN, że jeszcze przed rozpoczęciem aukcji zawarła z Verisign umowę na przekazanie tej firmie domeny .web w razie ewentualnej wygranej. Według stanowiska Afilias zobowiązanie NDC w stosunku do Verisign „w sposób fundamentalny zmieniło naturę wniosku NDC o prawa do .web”. W efekcie Afilias domaga się anulowania wygranej NDC i przyznania praw do domeny firmie, która złożyła drugą najwyższą ofertę – czyli właśnie Afilias.

Spór blokuje delegację .web na kilka lat – postępowania IRP toczą się bardzo długo. Dla Verisign nie jest to jednak szczególny problem. Można sądzić, że główną intencją firmy było raczej zablokowanie konkurenta dla swojej „perły w koronie” niż dążenie do zwiększenia przychodów.

Tagi: , , , , , ,

Tutaj możesz komentować