Rynek domen

Biznes zaczyna się od domeny.


Kolejne nTLD sprzedane za ponad 20 milionów dolarów

Kolejne nTLD sprzedane za ponad 20 milionów dolarów

Prawa do kolejnych końcówek nTLD zostały sprzedane w ramach aukcji przeprowadzonej między rejestrami. Cena zapłacona za dwa rozszerzenia wynosi najprawdopodobniej ponad 20 milionów dolarów.

Sprawa jest nieoficjalna, dlatego jest w niej kilka niewiadomych. Sporo jednak można wywnioskować z oświadczenia MMX, czyli Minds + Machines Group Ltd, jednego z największych graczy w segmencie nTLD. Firma ujawniła, że na przegranej licytacji dotyczącej praw do zarządzania rozszerzeniami .inc i .llc zarobiła 2,4 miliona dolarów. Aukcja odbyła się we wrześniu br. i wzięło w niej udział dziesięć podmiotów w przypadku końcówki .inc i dziewięć w przypadku .llc.

Skąd wiadomo, jaka kwota została zapłacona za obie domeny? Z dość prostego równania. W ramach aukcji prywatnych zwycięzca oferujący najwyższą stawkę rozdziela ją między uczestników, którzy odstępują od swojego wniosku do ICANN. Alternatywą dla tego trybu przyznawania praw „własności” są aukcje last resort organizowane pod patronatem ICANN. Jednak w tym przypadku pieniądze trafiają do tej właśnie instytucji. Jest to zatem rozwiązanie nieopłacalne dla wszystkich uczestników z wyjątkiem zwycięzcy. Jeśli więc MMX za wycofanie się z dwóch licytacji zarobił 2,4 miliona dolarów, kwotę tę należy pomnożyć niemal przez dziesięć. Niemal, ale nie wiadomo ile dokładnie – bo w przypadku końcówki .llc kandydatów było dziewięciu, a nie wiadomo, ile kosztowały poszczególne rozszerzenia oddzielnie.

Jeśli oświadczenie MMX traktować jako wiarygodne, a nie ma powodu, by w nie powątpiewać, oznacza to, że dwie końcówki TLD znalazły nabywcę za grubo ponad 20 milionów dolarów. Kwota, mimo że „gruba”, blednie jednak w porównaniu ze stawką zapłaconą w poprzedniej aukcji prywatnej, do której doszło rok temu. W lipcu 2016 r. koncern Verisign zapłacił zawrotną sumę 135 milionów dolarów za prawo do rozszerzenia .web.

Po raz kolejny okazuje się, że program nTLD to nie porażka, ale złoty biznes – przede wszystkim dla rejestrów. No i ICANN.

Tagi: , , , , , ,

Tutaj możesz komentować