Rynek domen

Biznes zaczyna się od domeny.


Rekordowa transakcja. To najdrożej sprzedana domena nTLD

Rekordowa transakcja. To najdrożej sprzedana domena nTLD

Donuts, rejestr nowych domen, powiadomił o sprzedaży adresu Vacation.rentals za kwotę 500 300 dolarów. To najwyższa ujawniona stawka zapłacona za nazwę w nowym rozszerzeniu.

Nabywcą jest Vacarent, spółka z branży wynajmu nieruchomości wakacyjnych, która swój sukces biznesowy do pewnego stopnia zawdzięcza niezadowoleniu klientów z usług Airbnb i HomeAway. Vacarent zamiast prowizji, podnoszących ceny wynajmu, pobiera roczną opłatę abonamentową od właścicieli wynajmowanych mieszkań. W tym modelu działał również serwis HomeAway, jednak ostatecznie zastąpił go systemem opłat prowizyjnych.

W 2007 r. HomeAway w ramach głośnej transakcji opiewającej na kwotę 35 milionów dolarów zakupił VacationRentals.com – biznes wraz z domeną. Jak jednak przyznał szef HomeAway Brian Sharples, akwizycja dotyczyła przede wszystkim adresu. Obecnie po wpisaniu w Google keywordów „vacation” i „rentals” na pierwszych miejscach po wynikach reklamowych wyświetlają się wyniki dla VacationRentals.com i HomeAway.com, czyli de facto tej samej firmy. Przed nową domeną długa droga na czołówkę organicznych wyników Google, jednak pod adresem zakupionym przez Vacarent działa już serwis z ofertami wakacyjnego wynajmu. Jak twierdzi Michael Kugler, CEO spółki, terminy składające się na domenę stanowią najczęstsze zapytanie dotyczące wynajmu nieruchomości wczasowych. Domena Vacation.rentals zawiera je w formie „czystej” – bez dopełnienia w postaci niepowiązanej z tą dziedziną końcówki domenowej.

Do transakcji doszło jeszcze w ubiegłym roku. Została ona zrealizowana za pośrednictwem platformy Uniregistry i z udziałem brokera Brooke Hernandez. Wydaje się, że kwota 500 300 dolarów jest nieprzypadkowa. Poprzednia najwyższa transakcja nTLD opiewała na kwotę zaledwie 300 dolarów niższą. Dodatkowa „końcówka” najprawdopodobniej miała więc na celu wywołanie efektu piarowego i umieszczenie kolejnej sprzedaży na szczycie rankingu. Drugą najdroższą nową domeną na liście jest Home.loans sprzedana w styczniu br. za 500 tys. dolarów. Trzecie miejsce zajmuje The.club, która zmieniła abonenta również w styczniu tego roku za 300 tys. USD.

Tagi: , ,

Tutaj możesz komentować