Rynek domen

Biznes zaczyna się od domeny.


Nominet zawiesił 32 tys. domen za naruszenia własności intelektualnej

Nominet zawiesił 32 tys. domen za naruszenia własności intelektualnej

Nominet w ciągu jednego roku zawiesił 32 813 nazw z końcówką .uk. To dwukrotnie więcej niż w ciągu poprzednich dwunastu miesięcy. Niemal w każdym przypadku decyzja związana była z naruszeniem własności intelektualnej.

Liczba domen zawieszanych przez Nominet rośnie w szalonym tempie. W 2014 r. było ich zaledwie 946. W okresie od 1 listopada 2016 do 31 października roku kolejnego – już 16 632. W ostatnim podsumowaniu za okres dwunastu miesięcy brytyjski rejestr poinformował o zawieszeniu niemal dwukrotnie większej liczby adresów .uk

Choć Nominet pozostaje w kontakcie z dziesięcioma służbami policyjnymi, to niemal za wszystkie decyzje dotyczące dezaktywacji adresów odpowiedzialna jest Police Intellectual Property Crimes Unit – jednostka działająca w strukturach City of London Police, zajmująca się ściganiem naruszeń prawa własności intelektualnej.

Do zawieszenia nazwy w domenie .uk nie jest potrzebna decyzja sądu. Nominet podejmuje tego typu działania na podstawie „kontroli administracyjnej” o niejasnym charakterze. Gdy stwierdzi naruszenia regulaminu, po prostu zawiesza adres.

Istnieje jednak tryb odwoławczy, z którego może skorzystać abonent zawieszonej domeny. Jednym z warunków starania się o ponowną aktywację nazwy, jest usunięcie treści naruszającej prawa autorskie. W ciągu minionych dwunastu miesięcy został on wykorzystany z powodzeniem szesnaście razy – o jeden raz więcej niż w analogicznym okresie obejmującym przełom poprzednich lat.

Tagi: , , ,

Tutaj możesz komentować