Rynek domen

Biznes zaczyna się od domeny.


EURid zawiesił ponad 25 tys. domen .eu

EURid zawiesił ponad 25 tys. domen .eu

Rejestr końcówki .eu poinformował o zawieszeniu 25 756 nazw zarejestrowanych w tej TLD. Domeny miały być wykorzystywane do działalności związanej z kradzieżą tożsamości.

Kradzież lub fałszerstwo tożsamości to proceder związany z nielegalnym wykorzystywaniem cudzych danych osobowych, zazwyczaj w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub zdobycia informacji służących temu celowi. Tego typu oszustwa najczęściej powiązane są z phishingiem, czyli wyłudzaniem poufnych informacji tożsamościowych lub finansowych, np. danych logowania czy numerów karty kredytowej.

Jednym z narzędzi wykorzystywanych w tego typu działalności są domeny internetowe, pod którymi funkcjonują strony podszywające się pod inne witryny, np. znanych marek. Phisherzy najczęściej posługują się adresami w darmowych TLD, np. .tk, lub tanich nowych domenach, które rejestrują za groszowe kwoty, a następnie porzucają bez ich przedłużania. Jednak również końcówki cieszące się większą renomą, jak choćby .eu, są wykorzystywane do nielegalnych celów.

Pod koniec zeszłego roku EURid uruchomił system do walki z nadużyciami, który ma zapobiegać wykorzystaniu nazw z końcówką .eu do podobnych procederów. Rejestr współpracuje w tej dziedzinie z policją i innymi europejskimi oraz krajowymi instytucjami. Najwyraźniej EURid zaostrza swoje działania, bo liczba domen, które bierze na celownik, rośnie. W 2017 r. rejestr zawiesił 20 126 nazw. Spośród nich w odniesieniu do 2872 toczy się postępowanie. Jak czytamy w informacji prasowej, 29 stycznia 2018 EURid zawiesił aż 25 756 nazw, czyli o ponad 5 tys. więcej niż w ciągu całego zeszłego roku.

Tagi: , ,

Tutaj możesz komentować