Rynek domen

Biznes zaczyna się od domeny.


Nominet ujawnił datę uwolnienia „drugiego poziomu” w domenie .uk

Nominet ujawnił datę uwolnienia „drugiego poziomu” w domenie .uk

Od 10 czerwca br. możliwe będzie rejestrowanie nazw bezpośrednio w domenie .uk – zamiast w .co.uk, jak dotychczas. Nie oznacza to jednak, że do dyspozycji internautów trafi pełna pula adresów z brytyjską TLD.

Pierwszeństwo przy rejestracji nazw w domenie .uk będą mieli aktualni abonenci adresów z „klasyczną” brytyjską końcówką: .co.uk, a także .org.uk, .me.uk, .net.uk, .plc.uk i .ltd.uk. Okres ochronny dla nazw zarejestrowanych w tych subdomenach potrwa pięć lat, zanim zostaną one uwolnione do rejestracji w domenie .uk – o ile wcześniej nie zarejestruje ich abonent „pierwowzoru” adresu. Zgłoszenia będą realizowane za pośrednictwem strony Direct.uk. W razie spornych roszczeń do danej nazwy w domenie .uk o przyznaniu adresu danemu abonentowi zadecyduje data rejestracji nazwy w jednej z wymienionych subdomen – abonent najwcześniej zarejestrowanego adresu otrzyma pierwszeństwo przy rejestracji „swojej” nazwy w domenie .uk.

Sprawa wywołuje zrozumiałe kontrowersje, bo – jak można się spodziewać – spornych roszczeń do nazw w domenie .uk będzie wiele. Oburzają się również inwestorzy, którzy będą musieli liczyć się ze znaczącymi stratami finansowymi – wartość adresów .co.uk na rynku wtórnym w efekcie uwolnienia końcówki .uk znacznie się skurczy.

Tymczasem Nominet uruchomił serwis promocyjno-informacyjny poświęcony „transformacji” z subdomenowego formatu adresu do nazw opartych bezpośrednio o TLD: www.DotUKLaunch.co.uk.

Tagi: , , , , , , ,

Komentarze ( 2 )

Czym możesz się podzielić?

  1. Mateusz 12 marca 2014 Odpowiedz

    Nie do końca rozumiem, czyli osoby z domeną np. ashdu.co.uk mają pierwszeństwo na domenę ashdy.uk?

    • Przemysław Ćwik Przemysław Ćwik 12 marca 2014 Odpowiedz

      Dokładnie tak.

Tutaj możesz komentować