Rynek domen

Biznes zaczyna się od domeny.


.xyz ponownie na promocji w Aftermarket. Do końca grudnia tylko 5,95 zł za rejestrację!

.xyz ponownie na promocji w Aftermarket. Do końca grudnia  tylko 5,95 zł za rejestrację!

Serwis Aftermarket.pl ponownie ogłosił promocję na rejestrację nazw w najpopularniejszym nowym rozszerzeniu. Domena .xyz to lider rankingu nTLD. Zarejestrowano w niej już ponad 1,6 miliona adresów.

Do końca grudnia br. w serwisie Aftermarket.pl będzie można rejestrować adresy w domenie .xyz za 5,95 zł. To jedna z najniższych cen na polskim rynku. Końcówka .xyz od ponad roku znajduje się na szczycie stawki nowych domen z wynikiem ponad 1,6 miliona rejestracji. Drugą najczęściej rejestrowaną domenę, .top, wyprzedza ona aż o ponad 700 tys. nazw.

Na rynkowy sukces .xyz składa się kilka czynników. Przede wszystkim uniwersalność jej zastosowania – domena jest „adaptowalna” niemal do każdego obszaru kulturowego. Jest pozbawiona znaczenia, a jednocześnie charakterystyczna i rozpoznawalna ze względu na swoje odniesienie do alfabetu łacińskiego. Dzięki temu można ją powiązać z niemal dowolnym brandem. Ponadto końcówka .xyz, podobnie jak .com, składa się tylko z trzech liter – a taka zwięzłość stanowi fundamentalną zaletę zarówno w przypadku nazw, jak i rozszerzeń TLD.

.xyz to również domena niedawno wprowadzona na rynek. Na jej korzyść działa więc efekt nowości. Nie jest on być może tak wyraźny na Zachodzie, jak w krajach Dalekiego Wschodu, takich jak Chiny czy Indie, gdzie domena ta cieszy się dużą popularnością ze względu na brak przywiązania tamtejszych abonentów do legacy gTLDs czy końcówek ccTLD. Warto też dodać, że rejestr XYZ.com prowadzi bardzo sprawne działania marketingowe, co przekłada się na budowanie pozytywnego wizerunku tego rozszerzenia.  Jego rozwój napędzają również inwestorzy, skuszeni faktem,  że domena o uniwersalnym zastosowaniu może znaleźć nabywców niemal w dowolnym zakątku świata. Przy rozwoju nowych rynków domen i rosnącej bazie potencjalnych kupców w różnych krajach świata ma to niebagatelne znaczenie.

Być może największym atutem przemawiającym za wartością domeny .xyz jest fakt wizerunkowego wsparcia jej przez takie koncerny, jak Google i Facebook. Wybór końcówki .xyz na adres nowej spółki koncernu z Mountain View – ABC.xyz – był jednym z największych tegorocznych niusów na rynku domen. Spowodował on, że liczba rejestracji nazw w rozszerzeniu .xyz wyraźnie poszybowała. Niestety do tej pory nie wiadomo, czy rejestracja brandu Google w domenie .xyz to rezultat umowy między internetowym gigantem i rejestrem XYZ.com, jednak można podejrzewać, że doszło do jakiejś formy porozumienia między firmami.

Niedługo później przez serwisy branżowe „przewinęła się” wiadomość o wykorzystaniu adresu w domenie .xyz przez Marka Zuckeberga w poście na jego prywatnym koncie na Facebooku. W ciągu jednego dnia link z końcówką .xyz „zaliczył” 9 milionów wejść.

Wykorzystanie nowych końcówek przez największe marki to pierwszy krok do popularyzacji nTLD. Fakt, że dwa najbardziej popularne internetowe brandy wybierają tę samą domenę do działań promocyjnych, sugeruje, że nowe końcówki – a przynajmniej ta konkretna – mają bardzo duży potencjał rynkowy.

Tagi: ,

Tutaj możesz komentować