Rynek domen

Biznes zaczyna się od domeny.


Rosja może stracić prawo do dwóch domen funkcjonalnych

Rosja może stracić prawo do dwóch domen funkcjonalnych

Chodzi o rosyjskie odpowiedniki domen .org i .com w zapisie cyrylicznym. Obie końcówki funkcjonują od kilku lat mimo braku dopuszczenia ich do użytku przez ICANN.

Sprawa sięga roku 2007, kiedy rosyjska firma Legato zarejestrowała w sądzie cyryliczne odpowiedniki domen .org i .com, czyli końcówki .орг i .ком, jako znaki towarowe. Funkcję registrara z ramienia Legato od tego czasu pełni firma Webnames.ru. Nazwy w tych rozszerzeniach były rejestrowane, mimo że końcówki nie posiadały akceptacji ICANN. Używanie tego typu domen było możliwe jedynie na terenie Rosji w ramach tzw. alternatywnej przestrzeni adresowej z odrębną adresacją, za pośrednictwem przeglądarki internetowej ze specjalnym pluginem.

„Dzikie” końcówki zaczęły być problemem wraz z uruchomieniem przez ICANN programu nowych domen w 2012 r. Public Interest Registry (PIR), amerykańska organizacja non-profit pełniąca funkcję rejestru domeny .org, złożyła wówczas wniosek o przyznanie prawa do obsługi cyrylicznej wersji „swojej” końcówki. Podobnie postąpiła korporacja Verisign w odniesieniu do domeny .ком. Obie aplikacje zostały rozpatrzone pozytywnie przez ICANN. Firma Legato oczywiście nie mogła pozostawić tej decyzji bez reakcji, jednak interwencja w ICANN nie przyniosła oczekiwanego przez Rosjan rezultatu.

27 maja domena .орг została uwolniona do rejestracji. Niebawem udostępniona zostanie również rosyjska wersja .com. Tymczasem firma Legato złożyła pozew w samarskim sądzie arbitrażowym przeciwko PIR i przymierza się do pozwania Verisign. Jeśli sąd rozstrzygnie sprawę na korzyść Legato, rejestrowanie nazw w domenie .орг i .ком bez porozumienia z powodem może zostać zakazane w Rosji.

Taki obrót wydarzeń wydaje się jednak mało prawdopodobny według przedstawicieli rosyjskiego rynku domen. Paweł Gross-Dnieprow, dyrektor generalny firmy Домены.ру (Domeny.ru) uważa, że ostatecznym wygranym będą amerykańscy rejestratorzy. Dodaje też, że spór o obie końcówki jest nieco wyolbrzymiony, bo wartość obu domen jest stosunkowo niska. Znacznie większą popularnością w Rosji cieszy się domena .рф, odpowiadająca pierwszym literom nazwy „Rosijskaja Federacja”. Firma Webnames.ru aktualnie utrzymuje kilkaset adresów ze spornymi rozszerzeniami.

Tagi: , , , , , , , , , ,

Tutaj możesz komentować