Domena .pl na coraz lepszej pozycji. Raport CENTR za Q3 2018
W ostatnich raportach CENTR polska domena krajowa zajmowała „czołowe” miejsca od końca pod względem dynamiki wzrostu. W najnowszym opracowaniu .pl wciąż utrzymuje negatywną dynamikę, ale jest tuż pod kreską.
Tym razem wykres przedstawiający roczną dynamikę wzrostu europejskich domen krajowych nie przyprawia o rumieniec wstydu. Polska ccTLD awansowała z drugiego na czwarte miejsce od końca i „rozwija się” w tempie bliskim zera – choć wciąż znajduje się po stronie ujemnego wzrostu. Szybciej niż w domenie .pl ubywa nazw w rejestrze .ru, który dołuje już w tempie 7 proc. rocznie, a także .eu i .dk. Kiepski wynik .eu jest zaskoczeniem, bo w poprzednim raporcie CENTR „eurodomena” była na plusie. Z kolei .dk już w drugim kwartale była pod kreską, a jej kondycja pogorszyła się tylko nieznacznie. Wyraźniej za to poprawiła się pozycja domeny .pl, która według danych z zeszłego kwartału kurczyła się w tempie ok. 2,5 proc. rocznie, a według ostatnich doniesień jej dynamika jest tylko nieznacznie ujemna.
Pozycja .pl na tle innych domen polepszyła się również z innego powodu. Z raportu CENTR wynika, że europejskie końcówki rozwijają się w rekordowo wolnym tempie. Na koniec października średnia roczna dynamika wyniosła 2,7 proc. dla 46 europejskich ccTLD. W przypadku największych końcówek tempo jest zupełnie kiepskie – wyniosło raptem 1,5 proc. Jak informują autorzy raportu, to w głównej mierze efekt znikomej liczby nowych rejestracji między marcem a sierpniem 2018 r., szczególnie w większych domenach. Mimo to wskaźnik przedłużeń pozostał na wysokim poziomie. Średnio wyniósł on 84 proc. i 81 proc. dla 10 największych TLD – co akurat powinno być powodem do namysłu nad standardem panującym w domenie .pl, gdzie odsetek odnowień ledwo przekracza 60 proc.
Pod tym względem wyniki polskiej TLD są bliższe średniej dla domen globalnych, która wynosi 62,5 proc. Ten odsetek obejmuje również rejestry nowych domen, z których wiele notuje fatalne wyniki w tej kategorii, co jest efektem braku zaufania do końcówek o nieugruntowanej pozycji na rynku. Z drugiej strony średni wzrost w segmencie gTLD jest nieporównywalnie wyższy niż wśród europejskich ccTLD – na koniec października wniósł 9,7 proc. Najlepiej radziły sobie nowe końcówki: .top, .club i .vip. Wśród „starych” gTLD najwyższa dynamika cechowała .biz i .com. Jednak również najwyższa spadki dotyczyły nowych końcówek, w tym przypadku .wang, .win i .xyz.
Tagi: .pl, CENTR