Rynek domen

Biznes zaczyna się od domeny.


Domena .pl druga od końca w raporcie CENTR

Domena .pl druga od końca w raporcie CENTR

Polska domena krajowa ponownie została „wyróżniona” w raporcie CENTR. Końcówka .pl zajmuje drugie miejsce od końca w zestawieniu dotyczącym rocznej dynamiki wzrostu kocówek ccTLD.

W porównaniu z wynikami raportu CENTR za pierwszy kwartał „peelka” tym razem poradziła sobie nieco lepiej. Niestety nie wpłynęło to na pozycję polskiej ccTLD w rankingu – wciąż jest druga od końca w zestawieniu obejmującym domeny krajowe. Gorszą dynamiką wzrostu odznaczyła się tylko końcówka .ru.

centr1

Na odrobienie strat było jednak zbyt mało czasu. Ranking dotyczy bowiem dynamiki rocznej, która w drugim kwartale uległa nieznacznej korekcie. Najlepiej na liście wypadła szwedzka końcówka .se, która rozwija się w brawurowym tempie ok. 18 proc. Jak wynika z opracowania, w ostatnich latach wzrost domen krajowych ustabilizował się na poziomie 2–4 proc. rocznie. To spadek z poziomu ponad 6 proc. obserwowanego przed rokiem 2014. Stabilizacja dotyczy również wskaźników nowych rejestracji i odnowień. Średnia wynosi, odpowiednio, 18,6  i 80,4 proc.

Szczególnie ten ostatni wskaźnik powinien dać do myślenia w kontekście wyników polskiego rejestru. W przypadku domeny .pl poziom odnowień od lat utrzymuje się na niepokojąco niskim poziomie, oscylującym w okolicach 60 proc. Odnotowane w ostatnich kwartałach wzrosty mają charakter raczej kosmetyczny i niestety nie zwiastują odbicia. Według danych CENTR udział europejskich ccTLD w lokalnych rynkach domen wynosi przeciętnie 54 proc. Główną konkurencję dla końcówek krajowych stanowią rozszerzenia .eu i .com.

W klasyfikacji największych TLD bez podziału na typ największym wzrostem rocznym odznacza się brytyjska .uk z wynikiem nieco ponad 12 proc. Niezły wzrost odnotowuje .com, która rozwija się w tempie ok. 5,2 proc. rocznie co przy ponad 130 milionach nazw robi wrażenie. Najsłabiej wypadają końcówki nTLD i generyczne. Wśród największych ccTLD dołuje jedynie .ru.

centr2

Według danych na koniec czerwca globalny rynek domen odnotował wzrost na poziomie 2 proc., a liczba wszystkich adresów sięgnęła 337 milionów. Wśród TLD dominują generyczne. 40 proc. udziałów w całym rynku posiada .com. Najwięcej domen ccTLD zarejestrowanych jest w Europie, ale dynamika rozwoju w tym segmencie najwyższa jest w krajach Afryki. Na drugim miejscu w obu przypadkach znajdują się kraje Azji. Wśród szybko rosnących domen autorzy raportu wyróżnili .ke, .za, .ai, .uz, .az i .mx.

centr3

Tagi: , , ,

Tutaj możesz komentować