Rynek domen

Biznes zaczyna się od domeny.


.pl dołuje równo z .ru. Raport CENTR za Q1 2018

.pl dołuje równo z .ru. Raport CENTR za Q1 2018

Kondycja domeny .pl w pierwszym kwartale br. prezentowała się niemal równie kiepsko, co w poprzednim. Tak wynika z raportu opublikowanego przez CENTR, organizację zrzeszającą rejestry krajowe.

W najnowszym raporcie CENTR końcówka .pl zyskała towarzystwo. Do polskiej domeny krajowej, znajdującej się na „dnie” rankingu dołączyła rosyjska końcówka .ru, której dynamika w ujęciu rocznym okazała się jeszcze wolniejsza. Obie końcówki w okresie od kwietnia 2017 r. do końca marca br. zaliczyły „wzrost ujemny” na poziomie przekraczającym -4 proc. – dokładną wartość trudno odczytać z wykresu. W zestawieniu 20 największych TLD należących do krajów członkowskich CENTR domena .pl plasuje się na drugim miejscu od końca. Polska i rosyjska ccTLD to jedyne końcówki, które odnotowały negatywne tempo wzrostu. Po stronie „dodatniej” najsłabiej rozwijało się duńskie rozszerzenie .dk, a najlepiej – szwedzkie .se, osiągając blisko 30-procentowy przyrost.

CENTR1

W zestawieniu TOP 15, obejmującym domeny gTLD, nasza domena krajowa „awansuje” na trzecie miejsce. Pierwsza pod względem spadków jest bowiem końcówka funkcjonalna .net, która od dłuższego czasu radzi sobie fatalnie. W ujęciu rocznym jej dynamika wzrostu przekroczyła -5 proc. Najlepiej natomiast wypada rozszerzenie .info z wynikiem bliskim 20 proc. Korzystna jest również sytuacja w strefie .com. Największa domena świata odnotowuje sporą dynamikę jak na „bagaż” nazw, który dźwiga. Przy niemal 135 milionach adresów .com rósł w tempie bliskim 5 proc.

CENTR2

W trzecim z zestawień zamieszczonych w raporcie CENTR uwzględnione zostały również nowe domeny. W rankingu bezkonkurencyjny okazuje się chiński IDN, który osiągnął wzrost na poziomie ponad 90 proc. Na drugim miejscu uplasowała się końcówka .club z wynikiem ponad 40 proc., która w hierarchii nTLD zajmuje czwarte miejsce z ponad 1,2 miliona nazw w rejestrze. Dwie najbardziej spadkowe domeny w ujęciu rocznym to .science i .xyz. W ujęciu ogólnym podsumowanie tempa wzrostu okazało się niekorzystne dla domen nTLD.

CENTR3

Ciekawym „okazem” po dodatniej stronie wykresu jest końcówka .pro, która swoją karierę rozpoczęła jeszcze w 2004 r., a więc nie należy do kategorii nTLD. Zgodnie z opisem na Wikipedii, domena przeznaczona jest do wykorzystania biznesowego przez wykwalifikowanych profesjonalistów, a w praktyce używają jej m.in. przedstawiciele branży IT, nieruchomości, finansów i księgowości, inżynierowie, prawnicy i medycy. Co ciekawe, domena dopiero od listopada 2015 r. dostępna jest do nieograniczonej rejestracji. Wcześniej abonenci musieli uwierzytelnić swój status zawodowy za pomocą wiarygodnych certyfikatów.

Całkowity wzrost rynku pierwotnego z uwzględnieniem TLD, na temat których CENTR posiada dane, wyniósł 1,4 proc. w ujęciu rocznym do końca pierwszego kwartału 2018 r. Łączna liczba utworzonych adresów sięgnęła 333 milionów, z czego 44 proc. stanowiły nazwy z końcówkami ccTLD, a 56 – z gTLD, w tym nTLD. Te proporcje utrzymują się na podobnym poziomie od dwóch lat.

Największe wzrosty odnotowano w Europie, gdzie dynamika wyniosła 3,5 proc., co przekłada się na 2,5 miliona dodatkowych adresów w rejestrach. Jednak w Amerykach i Azji tempo przyrostu liczby nazw w rejestrze nie odbiega znacząco od tego wskazania i mieści się w przedziale 2–4 proc.   Znacznie słabiej wypadł rynek gTLD, ciągnięty w dół przez takie domeny, jak .top, .org, .net, .biz. Wzrost w tym segmencie wyniósł raptem 0,2 proc.

Tagi: , ,

Komentarz ( 1 )

Czym możesz się podzielić?

  1. Muchozol 5 czerwca 2018 Odpowiedz

    Zobaczycie, że nask udusi tę naszą końcówkę.Biorąc pod uwagę wielkość i potencjał kraju to Polska końcówka jest najgorszą końcówką narodową w tych statystykach z całej narodowej 20 !!! Czy naprawdę nie można się zorganizować i zaczać robić dym w tym temacie?! No przecież jak tak dalej pójdzie to dobiją cały pierwotny rynek naskowe barany !!! Czy tam ktoś wogóle pracuje i mysli o tym jak wzmocnić naszą narodową końcówkę, czy wszyscy odpowiedzialni za podejmowanie stosowne decyzje mają to wszystko w nosie, a najwazniejsze jest tylko to żeby tuczyć ile się da tylko własne sadło !!?

Tutaj możesz komentować