Rynek domen

Biznes zaczyna się od domeny.


Verisign obniżył prognozy dotyczące wzrostu liczby domen

Verisign obniżył prognozy dotyczące wzrostu liczby domen

W swoim ostatnim raporcie finansowym Verisign obniżył prognozy dotyczące przyrostu liczby nazw z końcówkami .com i .net. Ma to związek z normalizacją sytuacji po pandemicznym przyspieszeniu.

Pandemia i związane z nią lockdowny spowodowały przyspieszenie na pierwotnym rynku domen, ale sytuacja powoli wraca do normy. Tak wynika z prognoz przedstawionych w raporcie finansowym Verisign, operatora końcówek .com i net, za pierwszy kwartał 2022 r.

Kwartalne obroty giganta wyniosły 346,9 miliona dolarów i wzrosły o 7,2 proc. w stosunku do analogicznego okresu zeszłego roku. Przyczynił się do tego zarówno wzrost liczby rejestracji, jak i podwyżka ceny adresów z końcówką .com. Jednak z raportu wynika, że bieżący rok przyniesie korektę. Wcześniej Verisign oczekiwał, że dynamika rejestracji wyniesie między 2,5 do 4,5 proc., teraz ta prognoza została obniżona do przedziału 1,75–3,5 proc. Aktualizacja dotyczy również przychodów. Roczna prognoza została obniżona z przedziału 1,42–1,44 miliarda do 1,42–1,435 miliarda.

Gigant raczej nie odczuje tych spadków. Również dlatego, że notuje pokaźny wskaźnik rentowności: w ostatnim kwartale wyniósł on 64,8 proc. – o 0,2 proc. mniej niż w poprzednim. Jednak zmiana prognoz jest sygnałem dla całego rynku, że w kolejnych miesiącach przyrosty liczby rejestracji mogą wracać do przedpandemicznego poziomu również w innych rejestrach, które skorzystały na lockdownach.

W odpowiedzi na pytanie jednego z analityków podczas telekonferencji James Bidzos, CEO Verisign, stwierdził:

„Otrzymujemy również informacje od naszych rejestratorów, że obserwują podobny trend. Oznacza to, że wzrost popytu na domeny, z którym mieliśmy do czynienia podczas pandemii, najwyraźniej słabnie. Trudno przewidzieć, jak zmiany trendów wpłyną na popyt i wzrost naszej bazy domen. Oczekujemy jednak, że liczba rejestracji w drugiej połowie tego roku będzie zbliżona do tej w drugiej połowie zeszłego roku.”

Do obniżki prognoz Verisign prawdopodobnie nie przyczyniła się wojna na Ukrainie. Przychody rejestru z rynków postsowieckich są raczej skromne. Prawdopodobnie większy wpływ na korektę ma globalna inflacja i spadek siły nabywczej wielu osób. Ograniczenia w domowych budżetach mogą przełożyć się na zmniejszenie wydatków nie tylko na towary luksusowe, ale również inwestycje w rozmaite aktywa cyfrowe.

Tagi: , , ,

Tutaj możesz komentować