Rynek domen

Biznes zaczyna się od domeny.


Konflikt w obozie web3. Unstoppable Domains wytacza proces Handshake

Konflikt w obozie web3. Unstoppable Domains wytacza proces Handshake

Prawnicy Unstoppable Domains domagają się od rejestratora Handshake zaprzestania udostępniania domeny .wallet do rejestracji. Jak argumentują, rozszerzenie zostało wcześniej zastrzeżone przez UD.

To „zderzenie” było nieuchronne. Unstoppable Domains i Handshake to obecnie dwa największe rejestry alt-root, dostarczające alternatywnych w stosunku do systemu DNS usług rejestracji domen. Ponieważ oba podmioty korzystają z odrębnych systemów nazw, mogą tworzyć identyczne rozszerzenia. To generuje oczywiste konflikty – zarówno w warstwie technologicznej, jak i biznesowej oraz prawnej.

Przedsmaku „wojny”, jaka rysuje się na horyzoncie, dostarcza pismo skierowane przez kancelarię Mintz, obsługującą Unstoppable Domains (UD), do Jamesa Stevensa, założyciela Gateway.io, firmy świadczącej usługi rejestrowe i rejestracyjne dla sieci Handshake.

Sprawa dotyczy domeny .wallet, którą oferuje zarówno UD, jak i Gateway. Samuel Sazer, autor korespondencji, informuje adresata, że UD sprzedaje nazwy z tą końcówką od ponad roku i posiada prawa trademarkowe dla tego rozszerzenia. Mimo to analogiczną domenę – tyle że działającą na blockchainie Handshake – od niedawna oferuje również klient firmy Gateway.io (nazywany w piśmie „Wallet”), w której zarejestrował tę końcówkę (umożliwia to system HNS).

Mintz zwrócił się do „Wallet” z żądaniem zaniechania sprzedaży nazw w domenie .wallet, ale właściciel końcówki zareagowała dość obcesowo, odpisując po prostu: „f*** off”. Sazer ostrzega swojego adresata, że jako rejestrator ponosi on współodpowiedzialność za działania swojego klienta, właściciela domeny .wallet (HNS umożliwia posiadanie końcówek na własność). Prawnik przywołuje precedens, zgodnie z którym nawet bierne umożliwienie naruszania praw autorskich stanowi delikt prawny.

Sazer zauważa, że nieuprawnione korzystanie z końcówki .wallet, połączone z tworzeniem nowych nazw może doprowadzić do licznych konfliktów z istniejącymi adresami w analogicznej domenie należącej do UD. Kancelaria domaga się zawieszenia rozszerzenia działającego w systemie Handshake, pisemnego potwierdzenia, że Gateway uniemożliwi „Walletowi” oferowanie jakichkolwiek innych domen zastrzeżonych przez UD, przekazania UD danych podmiotu zarządzającego domeną .wallet i zaprzestania przez Gateway oferowania domeny .wallet. W razie odmowy Sazer grozi Stevensowi wejściem na drogę sądową.

Groźba rychło została spełniona – pozew trafił do sądu okręgowego w Delaware. Jednocześnie Gateway zawiesił swoje usługi i przestał akceptować zlecenia rejestracji nazw w rozszerzeniach HNS. Sprawa wygląda groźnie dla rejestrów z segmentu alt-root, ponieważ może stanowić precedens, który da UD możliwość „zastraszania” innych graczy, a w efekcie zapewni firmie dominującą pozycję na rynku,

Sytuacja wywołała krytyczną reakcję zwolenników alt-domen, którzy komentują ją w mediach społecznościowych

Tagi: , , , , , ,

Tutaj możesz komentować