Rynek domen

Biznes zaczyna się od domeny.


Blockchain.com będzie rozdawał za darmo domeny z końcówką .blockchain

Blockchain.com będzie rozdawał za darmo domeny z końcówką .blockchain

Rejestr domen blockchainowych Unstoppable Domains i platforma handlu kryptowalutami Blockchain.com wprowadziły do oferty domenę .blockchain. Pozwala ona użytkownikom portfeli Blockchain.com na rejestrację mnemonicznych adresów portfeli.

Unstoppable Domains to obecnie największy rejestr domen blockchainowych. Firma posiada w swojej ofercie już dziesięć rozszerzeń: .x, .crypto, .coin, .wallet, .bitcoin, .888, .nft, .dao, .zil i dodane niedawno .blockchain. To ostatnie oferowane jest w cenie najniższej spośród całej oferty rejestru.

Warto przy tym odnotować, że ceny nie zmieniły się co najmniej od sierpnia zeszłego roku, co potwierdza screen zamieszczony w naszym ówczesnym tekście. Łączna liczba nazw zarejestrowanych w domenach UD wynosi ponad 2,4 miliona. Rejestr wspiera też 275 kryptowalut i tokenów.

Z informacji prasowej wynika, że domena .blockchain to wspólne przedsięwzięcie UD i Blockchain.com, platformy handlu kryptowalutami. Ma to być pierwsza domena „brandowa” na blockchainie, choć takie określenie budzi wątpliwości. Określenie „blockchain” jest obecnie nazwą słownikową i fakt powiązania takiej domeny z serwisem o identycznej nazwie nie przemawia jeszcze za jej brandowym charakterem.

Rozszerzenie zostało powiązane z platformą również funkcjonalnie i marketingowo. W najbliższych tygodniach wszyscy użytkownicy portfeli Blockchain.com będą mogli otrzymać bezpłatnie domenę powiązaną z ich portfelem oferowanym przez Blockchain.com. W efekcie domeną w rodzaju janek.blockchain będzie można zastąpić długi, asemantyczny ciąg alfanumeryczny stanowiący adres portfela kryptowalutowego. Pozwoli to zmniejszyć ryzyko użycia błędnego adresu podczas transakcji, zwiększy też przystępność samego procesu związanego z transferem kryptowalut i może pośrednio przyczynić się do szerszej adopcji blockchainowych pieniędzy.

W odróżnieniu do domen DNS adresy .blockchain przyznawane są na własność i mogą być wykorzystywane do wymiany środków pieniężnych. Domeny są kompatybilne z ponad dwustoma aplikacjami, portfelami, giełdami, a także metawersami.

Warto zwrócić uwagę, że od pewnego czasu „kryptodomeny” coraz częściej określane są jako domeny NFT. To w dużym stopniu chwyt marketingowy związany z popularnością tego akronimu i nagłaśnianiem wysokich sprzedaży praw własności do rozmaitych „cyfrowych aktywów”, jak grafik małp z serii Bored Ape Yacht Club. Z drugiej strony – nie jest to nadużycie. Domeny NFT oparte są na zapisanych na blockchainie smart contractach potwierdzających własność unikatowego, niewymienialnego dobra, jakim jest mnemoniczny adres portfela krytpowalutowego. Oczywiście unikatowość i niewymienialność cechuje również „tradycyjne” domeny systemu DNS, które jednak nie mogą być przedmiotem własności.

Inny niuans, który może zwrócić uwagę w komunikacie prasowym UD i Blockchain.com, to fakt, że UD już w pierwszym zdaniu określa się nie jako rejestr domen, ale jako „wiodąca platforma cyfrowej tożsamości dla Web3”. Takie ujęcie wydaje się być efektem rosnącej popularności metawersów, w których „zdecentralizowana”, cyfrowa tożsamość oparta na blockchainie może odgrywać istotną rolę m.in. w przeprowadzaniu transakcji.

Tagi: , , , , , , , , , , , , ,

Tutaj możesz komentować