Rynek domen

Biznes zaczyna się od domeny.


Cybersquatting w dobrej wierze? Proofpoint sądzi się z Facebookiem

Cybersquatting w dobrej wierze? Proofpoint sądzi się z Facebookiem

Proofpoint, firma zajmująca się bezpieczeństwem w internecie, pozwała Facebooka, by podważyć orzeczenie WIPO. Proofpoint twierdzi, że nie uprawia cybersquattingu, a domeny z trademarkami zarejestrował do celów treningowych.

Proofpoint, amerykańska spółka z branży bezpieczeństwa internetowego zarejestrowana w Delaware, skierowała skargę przeciwko Facebookowi i Instagramowi do Sądu Dystryktowego w Arizonie. Sprawa dotyczy domen zawierających nazwy łudząco podobne do zarejestrowanych znaków towarowych obu marek.

Wcześniej Facebook wygrał arbitraż przed WIPO. Zgodnie z orzeczeniem domeny wykorzystywane były z naruszeniem własności intelektualnej. Jednym z podniesionych argumentów był fakt, że adresy przekierowywały na stronę Proofpoint, na której znajduje się oferta komercyjna. Proofpoint przekonuje jednak, że domeny nie były utrzymywane w złej wierze, ale do celów szkoleniowych. Zgodnie z wyjaśnieniem zawartym w skardze zgłoszonej do sądu w Arizonie

„Proofpoint celowo używa domen, które wyglądają jak typosquattingowe wersje rozpoznawalnych adresów oraz innych domen będących przedmiotem niniejszej skargi”. Dzięki temu firma jest w stanie „realizować bardziej efektywne programy treningowe, ponieważ pracownicy lepiej nauczą się rozpoznawać domeny typosquattingowe, które są powszechnie wykorzystywane do rozmaitych nadużyć”.

Jako przykłady tego typu adresów Proofpoint podaje facbook-login.com, facbook-login.net, instagrarn.ai, instagrarn.net i instagrarn.org.

Stanowisko Facebooka wydaje się zastanawiające, biorąc pod uwagę, że firmy w rodzaju Proofpoint przede wszystkim walczą z phishingiem i innymi formami cyberprzestępczości, zmniejszając prawdopodobieństwo wykorzystania „typosów” do wyłudzeń danych czy dokonania oszustw. Działają więc na korzyść internautów i samego Facebooka.

Proofpoint wyciągnął jednak wnioski z argumentów wytoczonych podczas sporu: usunął przekierowanie z wymienionych domen i zamieścił pod nimi informacje dotyczącą ich faktycznego przeznaczenia.

Tagi: , , , ,

Tutaj możesz komentować