Rynek domen

Biznes zaczyna się od domeny.


RDAP zamiast Whois. Rejestry muszą wdrożyć nowy system do 26 sierpnia

RDAP zamiast Whois. Rejestry muszą wdrożyć nowy system do 26 sierpnia

ICANN ogłosił deadline na wdrożenie nowego systemu ewidencjonowania danych abonentów domen gTLD. Do 26 sierpnia br. baza whois dla końcówek funkcjonalnych zostanie zastąpiona mechanizmem o nazwie RDAP.

Registration Data Access Protocol (RDAP) realizuje praktycznie te same funkcje, co protokół whois, tyle że w sposób dostosowany do wymagań RODO. Nowością jest stopniowany, zróżnicowany dostęp do danych abonentów nazw. Dodatkowo RDAP zapewnia lepsze wsparcie dla nazw ze znakami narodowymi, czyli domen IDN, których w ostatnich latach znacząco przybyło, głównie w związku z falą nowych końcówek, często również IDN.

RDAP został opracowany przez Internet Engineering Task Force (IEFT) – międzynarodowe stowarzyszenie zajmujące się ustanawianiem standardów technicznych i organizacyjnych w internecie. Mechanizm konsultowany był m.in. z rejestrami, które wyraziły zgodę na półroczny okres przejściowy przeznaczony na wdrożenie nowego protokołu.

We współpracy z rejestrami i rejestratorami ICANN stworzył gTLD RDAP Profile – zbiór wytycznych opracowanych w oparciu o tymczasową specyfikację dla danych rejestracyjnych adresów gTLD (Temporary Specification for gTLD Registration Data). Zawiera on instrukcje techniczne dla rejestrów i rejestratorów na temat spójnej implementacji usługi RDAP.

Obecnie na stronie ICANN dostępna jest wersja profilu z lutego, jednak ma ona zostać zaktualizowana w okolicach maja, gdy specyfikacja tymczasowa zostanie zastąpiona specyfikacją tworzoną przez grupę roboczą ds. Whois Expedited Policy Development Process, czyli przyspieszonego procesu opracowania nowej polityki whois.

Tagi: , , , , , , , ,

Tutaj możesz komentować