Rynek domen

Biznes zaczyna się od domeny.


ICANN: whois jest wiarygodną bazą danych. W większości przypadków

ICANN: whois jest wiarygodną bazą danych. W większości przypadków

ICANN opublikował raport, który rozwiewa wątpliwości na temat wiarygodności danych w bazie whois. Z dokumentu wynika, że 97 proc. wpisów w tym systemie posiada działający adres i/lub numer telefonu abonenta.

W analizie wzięto pod uwagę 12 tys. adresów internetowych zarejestrowanych w 664 rozszerzeniach TLD. Badano je w oparciu o dwa kryteria: dokładności syntaktycznej i „operacyjnej”. W tym pierwszym przypadku chodziło o konstrukcję, np. czy adresy e-mail zawierają symbol @, a numery telefonów odpowiedni format.

Testy z tej drugiej kategorii były już nieco bardziej zaawansowane. Autorzy badania po prostu dzwonili lub pisali do abonentów, korzystając z danych kontaktowych dostępnych w bazie, by sprawdzić, czy dany numer lub skrzynka pocztowa nie są fikcyjne. Sprawdzono również autentyczność adresów pocztowych, choć w tym przypadku obyło się bez wysyłania listów fizycznych.

W przypadku 97 proc. wpisów whois ustalono, że zawierają one działający e-mail lub numer telefonu, a zatem dane umożliwiające nawiązanie kontaktu z abonentem domeny. Mimo to wiele z tych wpisów zawierało wybrakowane dane: np. wyłącznie funkcjonujący e-mail, ale już nie numer telefonu.

Jedynie 65 proc. przeanalizowanych wpisów whois zawierało pełny zestaw danych kontaktowych, czyli e-mail, numer telefonu oraz adres pocztowy, w każdej z kategorii podmiotów powiązanych z domeną: abonenta, rejestratora i kontaktu technicznego.

Tagi: ,

Tutaj możesz komentować