Rynek domen

Biznes zaczyna się od domeny.


DENIC usunie wszystkie dane prywatne z bazy whois

DENIC usunie wszystkie dane prywatne z bazy whois

Rejestr niemieckiej końcówki .de zapowiedział, że usunie wszystkie dane prywatne dotyczące abonentów domen ze swojej bazy whois. Zmiany wprowadzane są w związku z wejściem w życie GDPR 25 maja br.

Zgodnie z informacją prasową zamieszczoną na stronie DENIC, niemiecki rejestr zamierza pozostawić w bazie whois jedynie informacje kontaktowe i techniczne:
– dane kontaktowe abonenta domeny,
– dwa dodatkowe, niespersonalizowane adresy obsługiwane przez rejestratora: jeden do kontaktu w związku z nadużyciami, drugi dla ogólnych zapytań technicznych,
– standardowe dane techniczne na temat domeny, dotyczące np. serwerów nazw.
– informację na temat statusu domeny.

Zmiany nie są rewolucyjne, bo DENIC już teraz prowadzi bazę whois w „odchudzonej” wersji. Zapisy zawarte w Federal Data Protection Law of Germany, czyli niemieckim prawie o przetwarzaniu i ochronie danych, są w dużej mierze zgodne z postanowieniami General Data Protection Regulation – prawa wprowadzanego przez Unię Europejską, które ma zaostrzyć ochronę danych osobowych i utrudnić ich udostępnianie.

Mimo to, jak deklaruje rejestr, zmiany w prawie unijnym dostarczyły operatorowi niemieckiej końcówki „pretekstu” do całościowego przeglądu własnej polityki dotyczącej whois. Ta, jak podkreśla DENIC, funkcjonuje od 30 lat w formie niemal niezmienionej i zawsze była zgodna z obowiązującym prawem. Zmiany, które zostały po raz pierwszy ogłoszone podczas konferencji Domain Pulse w Monachium 22 i 23 lutego mają „wzmocnić rolę DENIC w społeczności internetowej, a także zapewnić DENIC optymalne przygotowanie na przyszłe zmiany i interpretacje prawa”.

Rejestr końcówki .de otrzymuje kilka tysięcy zapytań do bazy whois dziennie. By mogły one być skuteczniej obsługiwane, DENIC zamierza częściowo zautomatyzować proces oceny podstaw prawnych do zainteresowania danymi na temat konkretnej domeny. Bo choć dane osobowe nie będą więcej wyświetlane, to dostęp do nich będzie można uzyskać, jeśli zainteresowany udowodni, że ma do tego celu podstawy prawne. W ten sposób zaspokojone zostaną wymagania narzucane przez GDRP.

Pierwsze zmiany zostały już wdrożone. Na początku lutego DENIC wprowadził kwestionariusz poprzedzający kwerendę w bazie whois dotyczący powodów zainteresowania danymi dotyczącymi wyszukiwanego adresu. Wpisując zapytanie odnoszące się do nazwy z końcówką .de, musimy udzielić odpowiedzi na następujące pytanie:

denic

Tagi: , , ,

Komentarze ( 2 )

Czym możesz się podzielić?

  1. rafal 7 marca 2018 Odpowiedz

    kilka tysiecy zapytan dziennie? raczej milionòw 🙂

    • Przemysław Ćwik Przemysław Ćwik 7 marca 2018 Odpowiedz

      Stoi jak byk: „To process the several thousand whois queries DENIC receives every working day,” Ale też mnie to zdziwiło.

Tutaj możesz komentować