Rynek domen

Biznes zaczyna się od domeny.


Ważne zmiany w przepisach dotyczących whois

Ważne zmiany w przepisach dotyczących whois

Z początkiem lutego rozpoczął się proces, który ma umożliwić Verisign przejęcie kontroli nad bazą danych adresów .com. Dla rejestratorów oznacza to obowiązek dostarczania kopii wpisów whois dla nazw z tą końcówką.

Proces wdrażania nowego systemu rozłożony został na dwa lata. Jego finał nastąpi 1 lutego 2019 r. Do tego czasu Verisign ma przejąć kontrolę nad bazą wszystkich wpisów whois dotyczących nazw zarejestrowanych w rozszerzeniu .com i .net. Obecnie wpisy te rozproszone są wśród poszczególnych rejestratorów. Zmiany mają objąć również końcówkę .jobs, domenę sponsorowaną przez The Society for Human Resource Management.

Zasadniczo nowe regulacje opisywane są w kategoriach przejścia z systemu thin whois do systemu thick whois, czyli od „cienkiej” do „grubej” bazy danych whois. Według definicji dostępnych na stronie ICANN system thin whois polega na utrzymywaniu przez rejestr technicznych informacji na temat nazwy, takich jak nazwy serwerów, statusy i data utworzenia nazwy, podczas gdy rejestrator utrzymuje dane kontaktowe powiązane z daną nazwą. W przypadku systemu thick whois sytuacja jest w dużej mierze analogiczna, z tym istotnym wyjątkiem, że rejestrator dostarcza rejestrowi kopię informacji kontaktowych powiązanych z nazwą.

Pierwszym ważnym „deadlinem” w procesie zmiany systemu prowadzenia bazy whois jest 1 sierpnia br., kiedy Verisign ma umożliwić wszystkim swoim partnerom zgłaszanie danych whois w trybie indywidualnym (dla nowo rejestrowanych nazw) i hurtowym (dla nazw już istniejących). Kolejna data w harmonogramie działań narzuconym przez ICANN to 1 maja 2018 r. Wówczas rejestratorzy muszą zacząć zgłaszanie danych dotyczących nazw ww. domen w trybie thick whois – choć mogą rozpocząć ten proces już w sierpniu br., jeśli wyrażą taką chęć. Finał procesu ma nastąpić 1 lutego 2019 r., kiedy na serwery Verisign mają trafić wszystkie dane kontaktowe z rejestrów whois utrzymywanych przez rejestratorów.

Temat objęcia domeny .com systemem thick whois był dyskutowany od wielu lat. Tym bardziej że system ten obowiązuje inne końcówki gTLD delegowane do strefy root po 2000 r. Wymóg ten zawarty jest w umowie rejestracyjnej zawieranej między rejestrami i ICANN.

Tagi: , , , , ,

Tutaj możesz komentować