Rynek domen

Biznes zaczyna się od domeny.


Liczba domen w internecie wzrosła do 348,7 miliona

Liczba domen w internecie wzrosła do 348,7 miliona

348,7 miliona – tyle wyniosła łączna liczba aktywnych adresów internetowych pod koniec zeszłego roku. To o 6,3 miliona więcej niż na koniec trzeciego kwartału – wynika z najnowszego raportu Verisign.

Verisign, operator końcówek .com i .net, opublikował raport „The Domain Name Industry Brief” za ostatni kwartał zeszłego roku. Z zaprezentowanych danych wynika, że liczba nazw utrzymywanych we wszystkich rozszerzeniach wzrosła z 342,4 miliona na koniec września do 348,7 na koniec grudnia zeszłego roku. Światowy internet rozwijał się więc w tempie 1,8 proc. w skali kwartału, czyli z taką samą dynamiką, jak w poprzedniej „ćwiartce” zeszłego roku. Liczba nowych rejestracji wzrosła o 16,3 miliona, czyli 4,9 proc. rok do roku.

Ponad milion adresów przybyło w rozszerzeniu .com. Spadki odnotowała natomiast końcówka .net. Oto wyniki domen z pierwszej dziesiątki. Wyniki z poprzedniego kwartału dostępne są TUTAJ.

Ciekawa zmiana pojawiła się w zestawieniu największych domen krajowych. Z pierwszej dziesiątki wypadła Australia, a na miejsce siódme wskoczył Tajwan z końcówką .tw. Domena przypisana „zbuntowanej chińskiej prowincji” nie była obecna we wcześniejszych zestawieniach, więc nagły awans jest efektem gwałtownego wzrostu albo ujawnienia liczby utrzymywanych nazw przez rejestr TWNIC. Ta druga opcja wydaje się bardziej prawdopodobna.

Verisign zamieścił również w swoim raporcie zestawienie najbardziej zwyżkujących słów kluczowych w czwartym kwartale zeszłego roku. Dotcomowa „jedynka” jest mało optymistyczna – sugeruje, że w USA wzrósł wskaźnik rozwodów. Powodzeniem cieszyły się również święta Bożego Narodzenia, co zrozumiałe w ostatnich miesiącach roku, a także tematyka prawnicza (lawyers, attorneys, litigation).

Tagi: , ,

Tutaj możesz komentować