Rynek domen

Biznes zaczyna się od domeny.


Donuts przejmie Rightside za 213 milionów dolarów

Donuts przejmie Rightside za 213 milionów dolarów

Donuts, największy rejestr nTLD, ogłosił plan przejęcia Rightside. Kwota transakcji wyniesie 213 milionów dolarów. Gigant z Bellevue zapłaci 10,6 dolara za każdą akcję przejmowanej spółki.

Donuts to największy udziałowiec rynku nowych domen. Firma zgłosiła wnioski o prawa do 307 końcówek i obecnie posiada w swoim portfelu 197 nTLD, w tym tak atrakcyjne jak .guru, .media, .tips, .photography, .life czy .city. Rightside obecnie obsługuje 40 nowych domen, wśród których również jest sporo perełek, m.in. .games, .lawyer, .software, .vet, czy .dentist.

Donuts robił zakusy na przejęcie zasobów Rightside już w zeszłym roku, jednak oferta w wysokości 70 milionów dolarów za przejęcie wszystkich końcówek tej firmy została odrzucona. Donuts nie był zainteresowany działalnością rejestracyjną, która firma z Kirkland również prowadzi, a jedynie zasobami nTLD tej spółki. W końcu gigant z Bellevue dopiął swego, jednak za znacznie wyższą cenę – ale oprócz końcówek przejmie cały biznes Rightside. Negocjacje podobno nabrały tempa, gdy miejsce poprzedniego CEO Donuts, Paula Stahury, zajął były „executive” Microsoftu, Bruce Jaffe.

Poza 40 końcówkami nTLD i rejestrem technicznym, z którego usług dotychczas korzystał, Donuts wzbogaci się również o należący do Rightside rejestr Name.com i portfolio ok. 300 tys. domen, w większości .com.

W marcu br. Rightside sprzedał inną ze swoich marek, eNom, spółce Tucows za 70 milionów dolarów.

By fuzja z Donuts została zrealizowana potrzebna jest zgoda 50 proc. udziałowców Rightside. Przewidywany termin finalizacji transakcji to trzeci kwartał br.

Tagi: , , , , ,

Tutaj możesz komentować