Rynek domen

Biznes zaczyna się od domeny.


Spory o domeny .eu będą tańsze

Spory o domeny .eu będą tańsze

Już trzeci rok z rzędu EURid i Czeski Sąd Arbitrażowy oferują obniżone stawki za rozstrzyganie sporów domenowych. Aktualnie koszt procedury jest niższy o 50 proc. w stosunku do stawki podstawowej.

– Obniżki opłat za procedurę ADR pomagają właścicielom znaków towarowych przezwyciężyć ograniczenia finansowe, dzięki czemu są oni bardziej skłonni walczyć o swoje prawa w ramach postępowania arbitrażowego – twierdzi Petr Hostaš, członek zarządu Czeskiego Sądu Arbitrażowego.

Skrót ADR oznacza Alternative Dispute Resolution i odnosi się do alternatywnych metod rozstrzygania sporów – czyli takich, które nie angażują sądu cywilnego, a jedynie polegają na ocenie wykwalifikowanych arbitrów. Jest to rozwiązanie o tyle dogodne dla obu stron sporu, że zmniejsza zarówno ilość wymaganych procedur, jak i koszty związane z m.in. z korzystaniem z usług prawników.

W 2005 r. Czeski Sąd Arbitrażowy (CAC), instytucja not-for-profit, będąca częścią czeskiej Izby Gospodarczej i czeskiej Izby Rolnej, został wyłoniony przez EURid i Komisję Europejską jako organ właściwy do rozstrzygania sporów dotyczących nazw domeny .eu. Pierwsze tego typu postępowanie miało miejsce w marcu 2006 r. Od tego czasu CAC rozpatrzył 686 spraw dotyczących adresów z końcówką przypisaną Unii Europejskiej. Dodatkowo w 2008 r. CAC uzyskał akredytację ICANN jako czwarta międzynarodowa instytucja uprawniona do rozstrzygania sporów UDRP, a od maja 2009 r. czeski sąd obsługuje również spory związane z końcówką .co.nl na zlecenie jej operatora, firmy EuroDNS.

Za pośrednictwem Czeskiego Sądu Arbitrażowego można aktualnie rozstrzygać spory w zakresie nazw następujących domen: .aero, .asia, .biz, .cat, .com, .coop, .eu, .info, .jobs, .mobi, .museum, .name, .net, .org, .pro, .tel, .travel, .co.nl, .co.no, .sx. Wszystkie sprawy prowadzone są online za pośrednictwem e-maila i obsługiwane w 24 językach urzędowych krajów Unii Europejskiej. Czas trwania postępowania ADR trwa przeciętnie cztery miesiące. Arbitrzy wybierani są przez CAC z listy 112 akredytowanych międzynarodowych ekspertów.

Obniżka opłat za procedurę ADR w zakresie sporów dotyczących nazw w domenie .eu po raz pierwszy została wprowadzona w lipcu 2012 r. – koszty prowadzenia postępowania zostały wówczas zredukowane o 700 euro od całkowitej wartości należności. Upust był zatem naliczany w tej samej wysokości zarówno w przypadku arbitrażu jednej domeny, jak i – przykładowo – dziesięciu. Cięcia stawek były zamierzone jedynie jako okresowa promocja, jednak w grudniu 2012 r. EURid i CAC oznajmiły, że rabat zostanie utrzymany do końca kolejnego roku. Ale i na tym się nie skończyło – zgodnie z komunikatem dostępnym na stronie EURid.eu, opłata za podstawową procedurę ADR dla nazw w domenie .eu będzie objęta 50-procentowym rabatem w 2014 r.

Jak na razie – nieco wbrew entuzjazmowi Petra Hostaša – ta forma promocji nie doprowadziła do radykalnego wzrostu wniosków o arbitraż. W minionym roku do CAC zgłoszono jedynie 51 spraw, z czego komisja rozpatrzyła 35, 10 jest w toku, a 6 zostało odrzuconych.

A oto stawki podstawowe (w euro) dla procedury w dwóch wariantach. Kwoty w jaśniejszych kolumnach dotyczą sporów rozstrzyganych przez jednego arbitra, a te w ciemniejszych – sporów rozstrzyganych przez trzech arbitrów.

Stawki ADR

Tagi: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Komentarze ( 2 )

Czym możesz się podzielić?