Rynek domen

Biznes zaczyna się od domeny.


Liczba zarejestrowanych domen przekroczyła 288 milionów

Liczba zarejestrowanych domen przekroczyła 288 milionów

Na koniec grudnia 2014 r. w internecie zarejestrowanych było 288 milionów domen. Tak wynika z najnowszego raportu Verisign podsumowującego ostatni kwartał minionego roku.

Łączna liczba domen zarejestrowanych we wszystkich końcówkach TLD wzrosła o 4 miliony kwartał do kwartału. Wynik ten przekłada się na dynamikę w wysokości 1,3 proc. W ujęciu rocznym przybyło 16,9 miliona nazw, a tempo wzrostu wyniosło 6,2 proc. Liczba adresów w największych gTLD, czyli .com i .net, wzrosła do 130,6 miliona na koniec 2014 r. (115,6 miliona nazw .com i 15 milionów nazw .net), a łączna dynamika tych końcówek wyniosła 2,7 proc. rok do roku. W rankingu największych TLD króluje, rzecz jasna, .com, natomiast druga gTLD pozostaje w tyle za najmocniejszymi country code’ami: niemieckim rozszerzeniem .de i przypisaną wyspom Tokelau „darmówką” .tk.

ranking domen

Potęgę .com ilustruje też infografika z zestawieniem domen gTLD oraz GcTLD, czyli końcówek krajowych pozycjonowanych jako generyczne. Warto zwrócić uwagę na fakt, że miejsce w tym rankingu niekoniecznie odpowiada wizerunkowej wartości domeny czy jej cenom na rynku wtórnym. Najbardziej jest to widoczne w przypadku końcówki .tk, jednak nawet rozszerzenia .biz czy .org w ostatnim czasie straciły na wartości w stosunku do domen .co i .me, ulokowanych niżej w rankingu. Jak wynika z raportu, łączna liczba nazw w poniższych końcówkach pod koniec grudnia wyniosła 180,6 miliona, co stanowiło niemal 63 proc. wszystkich adresów www.

gctld jpg

Z kolei w country code’ach (z uwzględnieniem GccTLD) na koniec grudnia 2014 r. utrzymywanych było 134 miliony adresów – o 1,9 miliona więcej (1,5-proc. wzrost) niż na koniec trzeciego kwartału zeszłego roku i o 10,8 miliona więcej niż pod koniec roku 2013 (8,7-proc. wzrost). Warto nadmienić, że domeny ccTLD swoją dynamikę zawdzięczają w dużym stopniu udostępnianej do bezpłatnej rejestracji końcówce .tk, która urosła o 4 proc. kwartał do kwartału. Na koniec grudnia w strefie root znajdowało się 285 rozszerzeń ccTLD łącznie z końcówkami IDN. A oto pierwsza dziesiątka ccTLD, w której zarejestrowanych jest 67,2 proc. wszystkich nazw utrzymywanych w domenach krajowych.

cctld

Warto również zwrócić uwagę na układ sił wśród domen geograficznych – być może najciekawszego segmentu końcówek nTLD. Na szczycie znajduje się rozszerzenie .berlin z wynikiem 34,2 proc. rejestracji, a tuż za nim uplasowała się nowojorska końcówka .nyc. Za sukces berlińskiej geodomeny odpowiada nie tylko potencjał gospodarczy stolicy Niemiec, ale być może przede wszystkim fakt, że nazwy z tą końcówką w pewnym zakresie były udostępniane nieodpłatnie podmiotom zarejestrowanym w Berlinie.

geodomeny

Tagi: , , , , , , , , ,

Tutaj możesz komentować