Rynek domen

Biznes zaczyna się od domeny.


OnlineEducation.com sprzedana za ponad 3 miliony dolarów?

OnlineEducation.com sprzedana za ponad 3 miliony dolarów?

Na rynku .com prawdopodobnie doszło do kolejnej siedmiocyfrowej sprzedaży. W marcu br. domena OnlineEducation.com zmieniła abonenta za ponad 3 miliony dolarów.

Wiadomość na ten temat opublikował Raymond Hackney na blogu TheDomains. Informacja pochodzi z raportu spółki giełdowej QuinStreet, zajmującej się marketingiem internetowym i dostarczaniem technologii targetowania grup odbiorców. Firma ma na swoim koncie szereg zakupów domenowych za wysokie stawki. Nabyła m.in. serwis Insurance.com za 35,6 miliona dolarów w 2010 r. (nie była to transakcja stricte domenowa, choć niektórzy autorzy rankingów sprzedaży tak ją traktują). W ostatnim raporcie kwartalnym QuinStreet dla amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych znalazł się następujący fragment: „Ten dodatkowy dochód w wysokości 3,2 miliona dolarów pochodzi ze sprzedaży nazw domen za kwotę 3,3 miliona dolarów i niższych kosztów z tytułu odsetek (…)”.

Hackney sugeruje, że to właśnie adres OnlineEducation.com odpowiada za lwią część kwoty transakcji. Z wpisu w bazie whois wynika, że w marcu zmienił się abonent dla tej domeny: z QuinStreet na Online Education Research. Niewykluczone też że określenie „sprzedaż nazw domen” odnosiło się raczej do kategorii źródła przychodu, a nie sprzedaży większej liczby nazw. Tak czy owak, nie ulega wątpliwości, że rynkową cenę za frazę „online education” w połączeniu z rozszerzeniem .com należy liczyć w milionach dolarów, a wartość tego adresu w najbliższych latach może tylko rosnąć ze względu na postępującą internetyzację edukacji i globalny zasięg zarówno nazwy, jak i TLD.

Tagi: , , , , ,

Tutaj możesz komentować