Rynek domen

Biznes zaczyna się od domeny.


Kolejny piarowy sukces .xyz – tym razem wsparcie ze strony Marka Zuckerberga

Kolejny piarowy sukces .xyz – tym razem wsparcie ze strony Marka Zuckerberga

Po piarowej „bombie” w postaci rejestracji przez Google adresu ABC.xyz nieoczekiwane (?) wsparcie dla domeny .xyz przyszło ze strony Facebooka. A konkretnie od Marka Zuckerberga, który wykorzystał adres z tą końcówką w swoim poście na Facebooku.

Jak wiadomo, niedawno Google powołał do życia „spółkę-matkę” o nazwie Alphabet, dla której wybrał adres internetowy w domenie .xyz: ABC.xyz. Informacja wywołała falę komentarzy w mediach, a jeszcze większą furorę zrobiła w serwisach i blogach domenowych. Powód był oczywisty: „król” internetu, zamiast wybrać dla swojego adresu „królewską” domenę, czyli .com, sięgnął po „drugoligową” końcówkę ze „stajni” nowych domen.

Domainerzy szybko wyzbyli się ironicznego nastawienia do nTLD i w te pędy zaczęli rejestrować adresy w nowym trójliterowym rozszerzeniu. Przedstawiciele firmy XYZ.com, zarządzającej domeną .xyz, odmówili nam komentarza w tej sprawie, co może świadczyć o tym, że wsparcie ze strony Google nie było przypadkowe – jednak na temat ewentualnych „warunków współpracy” operatora .xyz z gigantem z Mountain View możemy tylko spekulować. Istotne jest to, że niepozorną końcówkę – choć może nie tak znowu niepozorną, bo w końcu przodującą w rankingu nTLD (ponad 1,1 miliona rejestracji) – wsparł największy gigant internetu.

Teraz rozszerzenie .xyz zostało „połechtane” przez Marka Zuckerberga, który ogłosił na Facebooku swój występ w sesji „Questions and Answers” za pośrednictwem adresu z tą końcówką, a konkretnie HackTV.xyz.

zuckerberg xyz

Co więcej, z punktu widzenia liczby wygenerowanych klików, promocja w wydaniu Zuckerberga może nawet przebijać liczbę wejść na ABC.xyz. News o powołaniu nowej spółki przez Google był adresowany do stosunkowo wąskiego, biznesowo-marketingowego audytorium. Post szefa Facebooka wygenerował dla adresu HackTV.xyz 9 milionów wejść w ciągu niespełna jednego dnia!

Wszystko wskazuje na to, że .xyz ma silnych sojuszników w świecie internetu. Pytanie tylko – na jakich zasadach z nimi współpracuje? Sami zainteresowani milczą na ten temat.

Tagi: , , , , , , ,

Tutaj możesz komentować