Rynek domen

Biznes zaczyna się od domeny.

Indyjski rynek domen rośnie jak na drożdżach

Indyjski rynek domen rośnie jak na drożdżach

4 proc. rejestracji adresów internetowych na świecie dokonywanych jest w Indiach. Wysoka dynamika wzrostu rynku pierwotnego plasuje ten kraj w czołówce potęg domenowego biznesu.

Rynek domen w Indiach rozwija się coraz szybciej. Obecnie 4 proc. rejestracji domen na świecie dokonywanych jest z obszaru tego kraju – tak wynika z danych firmy BigRock India. W ciągu ostatnich kilku miesięcy miesięczna dynamika rejestracji wzrosła tam do 2 proc. i wynosi obecnie o 0,5 proc. więcej niż średnia globalna. Zawrotne tempo, w jakim rozwija się rynek domen w Indiach, to efekt rosnącej liczby internautów, a także boomu w branży e-handlu.

Jak wynika z ostatniego raportu CENTR, łączna liczba adresów w domenach TLD na koniec pierwszego kwartału br. przekroczyła 293 miliony, a wzrost kwartał do kwartału wyniósł 1,3 proc. Z tych danych nie da się jednak wyliczyć indyjskiego udziału w rynku domen, ponieważ wspomniane 4 proc. dotyczą liczby nowych rejestracji bez uwzględnienia przedłużeń. Ponadto dane BigRock India nie ograniczają się do indyjskiej ccTLD, czyli .in. Spora część rejestracji dokonywanych z Indii to nazwy w domenach globalnych, m.in. .com.

Choć indyjski rynek domen radzi sobie coraz lepiej, to wciąż sporo brakuje mu do rynku chińskiego. Udział Państwa Środka w globalnych rejestracjach wynosi zawrotne 20–22 proc. Oznacza to, że co piąta domena na świecie rejestrowana jest w Chinach. Co więcej, w ostatnim czasie liczba adresów www rejestrowanych w Chinach zwiększyła się dwukrotnie!

Wydaje się jednak, że to w Indiach dynamika wzrostu utrzyma się na wyższym poziomie w najbliższych latach. Populacja tego kraju wynosi obecnie 1,25 miliarda, a liczba internautów – 232 miliony (według innych danych: 243 miliony). Biorąc pod uwagę szybki rozwój internetowej infrastruktury na całym świecie, użytkowników sieci będzie przybywać w Indiach w bardzo szybkim tempie. To z kolei będzie przekładało się na dalszy rozwój handlu online oraz rynku domen. Całkiem możliwe, że to właśnie z tego kraju, a także innych krajów BRICS, przyjdzie najsilniejszy impuls rozwojowy dla rynku nTLD.

Tagi: , , , , ,

Tutaj możesz komentować